Eyüp Kara

Eyüp Kara

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Etrafımız yangın yeri

A+A-

Gerçekten çok zor dönemlerden geçiyoruz. Güzel ülkemin dört bir yanı adeta ateş çemberi. Bir yandan Irak, bir yanda Suriye’ye bakıyorum taş taş üstünde kalmamış. Şimdi yeni bir tehlike var yanıbaşımızda Rusya-Ukrayna arasındaki gerilim.

Gerçekten dünyanın en güzel ülkesinde yaşamak bazen size mutluluk huzur getirmiyor. Kendilerini demokrasi dağıtıcısı gören ülkeler başta Amerika olmak üzere gittikleri her yeri kan ve gözyaşına boğup taş taş üstünde bırakmıyorlar.

Bakın Irak’a Saddam Hüseyin’i devirenler ne demişti Irak özgür olacak, refah seviyesi artacak insanlar huzurlu olacak ve oraya mutluluk gelecekti. Sonuç ne oldu. Irak’ta taş üstünde kaş kalmadı, ülke harabeye döndü ve şimdi kimin eli kimin cebinde belli değil.

Kafamızı çevirip baktığımızda aynı şekilde Suriye’nin durumu ortada. Orada da durum Irak’tan farklı değil. Suriye’ye de huzur ve mutluluk getirmeyi vaat edenlerin yerinde yeller esiyor.

Suriye ne halde görüyorsunuz. Orada yaşayan milyonlarca masum insan mülteci durumuna düştü ve büyük çoğunluğu ülkemizde sığınmak zorunda kaldı. Ne oldu ülkemizde istemeyen insanlar durumuna geldiler. Hem muhalefeti hem belli bir kesim onların derhal Türkiye’yi terk etmesini istiyor.

Şimdi yeni bir tehlike kapımızda Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan kriz. Bütün dünya üçüncü dünya savaşı çıktı çıkacak diye bekliyor. Bana sorarsanız savaş çıkmayacak ama Rusya istediğini yapacak ve Ukrayna’yı işgal edecek.

Bütün dünyayı karşısına alan Rusya Lideri Vladimir Putin her ne pahasına olsun ülkesinin çıkarlarını koruyup geri atmayacağını beyan etti. Gerekirse bu savaş pahasına olsa bile kesinlikle haklarını koruyacaklarını belirtti.

Dün akşam Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Vatan Savunucuları Günü kapsamında yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında ülkesinin diyalog ve diplomasiye, Rusya’nın çıkarlarına uyması ve vatandaşlarının güvenliğinin sağlanması şartıyla her zaman açık olduğunu belirtti.

Yani Putin diyor ki her türlü diyaloğa açığım ama ülkemin haklarından geri adım atmam. Ukrayna’nın yanında yer alan başta Amerika olmak üzere bütün batılı devletler ganimet bulmuş definece gibi işin içindeler. Sanıyorlar ki Irak’ta, Suriye’de yaptıklarını Rusya’da yapacaklar.

Vladimir Putin hani bir tabir var ya  “kaçın kurası” misali. Hatırlayın Putin ülkesinde en ufak bir sıkıntıda o kadar sert davranıyor ki kimsenin sesi çıkmıyor ve hiçbir ülke gıkını çıkaramıyor.

Yani işin özü savaş çıkarsa bundan en çok etkilenecek ülkelerin başında Türkiye geliyor. Doğalgazımızın büyük bölümünü Rusya’dan alıyoruz. Turizm sektörümüzün can damarı adeta Ruslar.

Yazın özellikle Akdeniz sahillerindeki otellerin tamamı Rus turistlerle dolu. Daha yaz gelmeden rezervasyonlarda ciddi bir düşüş ve iptaller başlamış bile. Otel sahipleri ciddi bir şekilde sıkıntı içindeler. Çünkü iptaller başlayınca yeni arayışlara girmek zorunda kalacaklar.

Ticaretimizin başta yaş meyve ve sebze olmak üzere büyük bir saç ayağı Rusya. Burada savaş olursa bizim ürünlerimize yasak getirip ambargo koyarsa çiftçimiz, ihracatçımızın durumunu göz önüne getirin. Yani bu işin adam gibi çözülmesi lazım. Yoksa hem dünya hem de bizim için hiç iyi sonuçları olmayacağı kesin…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.