Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

EURO2020 başlıyor

A+A-

Koronavirüs salgını sonrası dünyanın ilk büyük organizasyonu olan Avrupa Futbol Şampiyonası EURO2020 birbirinden zevkli ve çekişmeli maçlarla başlıyor ve perdeyi milli takımımız açıyor.

24 takım, 51 maç, 1 kupa... Koronavirüs salgını nedeniyle 2021'e ertelenen 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020), A Milli Takımımızın, İtalya ile 11 Haziran Cuma akşamı Roma Olimpiyat Stadı'nda saat 22.00’da oynayacağı maçla başlayacak. Dev turnuvanın heyecanı bir ay boyunca TRT ekranlarında yaşanacak.

Covid-19 salgını nedeniyle bir yıl ertelemeli olarak 11 Haziran-11 Temmuz'da düzenlenecek şampiyonada aralarında Türkiye’nin de bulunduğu A Grubu maçları, İtalya'nın başkenti Roma ile Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki olimpiyat statlarında oynanacak.

A Milli Takımımızın A grubundaki rakipleri İtalya, İsviçre ve Galler. Gruptaki rakiplerimize baktığımızda favori İtalya görünürken, Türkiye’nin ilk iki takım arasına kalarak adını bir üst tura yazdırması sürpriz olmayacaktır.

Fakat şunu unutmamak lazım. Maçlar öncesi favori olarak gösterilen birçok takım daha grup maçları bitmeden evlerinin yolunu tutmuş oluyor. Hal böyle olunca favori gösterilmek bazen işe yaramıyor.

Çünkü futbol sahada oynanıyor ve doksan dakika sonunda, olmadı 12 dakika sonunda, olmadı seri penaltı atışları sonrası hüzünle turnuvaya veda ediyorlar. Evet A Grubunun iki favori takımı İtalya ve Türkiye olarak gösterilmesine karşın İsviçre’nin bir sürpriz yapacağına inanıyorum.

2018 Dünya Kupası'na katılamayarak büyük bir şok yaşayan İtalya'da takımın yönetimi Robert Mancini'ye verildi. Hem turnuvanın hem de grubun favorilerinden İtalya’yı anlatmaya gerek yok. Robert Mancini yönetimindeki Mavi Şimşekler güçlü kadrosu ile grubu ilk sırada bitirmeye en yakın ekip.

Gelelim Ay Yıldızlı Milli Takımımıza. “Bizim Çocuklar” sahaya çıkıyor ve bütün kalbimizle onların yanındayız 70 milyon tek yürek olarak. Grubun iki favorisinden birisi olarak gösterilen Türkiye bunu başaracak güçte.

Son oynadığımız hazırlık maçlarından milli takımımız ortaya koyduğu futbolla turnuva için hazır ve EURO2020’nin başlamasını bekliyor. Şenol Güneş yönetimindeki Ay Yıldızlılarımız güçlü rakibi İtalya karşısında galibiyet için sahaya çıkacak.

İsviçre devşirme oyuncuları ile birlikte özellikle Avrupa’nın önde gelen liglerinde oynayan futbolcularının performansı ile öne çıkıyor. Yani hem bizim hem de İtalya’nın işi gerçekten hiç kolay olmayacak İsviçre karşısında.

Galler’in çok iddialı olduğunu düşünmüyorum. Zira kadro olarak diğer üç takıma göre daha geride. Ama Gareth Bale ve arkadaşları bir sürprize imza atarlar mı? Zor bir ihtimal ama her türlü sürprizlere açık olmak lazım.

Netice bir yılda olsa ertelemeli EURO2020 bu akşam başlıyor. Bütün takımlara ciddi sakatlıkların yaşanmadığı ve bir ay sürecek olan turnuvada başarılar diliyorum.

İnşallah Milli Takımımızın şampiyonluğu ile taçlanan bir şampiyona olur temennisi ile dualarımız onlarla birlikte…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları