Nur ALTUN

Nur ALTUN

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ev alım satım işlemi

A+A-

Ev alım satım işlemi dikkatle hareket edilmesi gereken bir konudur. Yüksek tutarların el değiştirdiği bu işlemlerde her ayrıntıya dikkat etmek gerekir.

Ev alım satım işlemi dikkatle hareket edilmesi gereken bir konudur. Yüksek tutarların el değiştirdiği bu işlemlerde her ayrıntıya dikkat etmek gerekir.

TÜM İŞLEMLERİ KAYIT ALTINA ALIN

Mülk sahibi olarak evi almak isteyen birçok kişi ile karşılaşacaksınız. Olası sorunlarda geçmiş kayıtlara bakılarak sonuca varılabilir. Bu nedenle satış öncesi, esnası ve sonrasındaki tüm işlemleri kayıt altına alın.

Resmi kurumlar tarafından kanıt olarak kabul edilmeyen hiçbir belge ya da yöntem üzerinden anlaşma sağlamayın. Özellikle para transferi konusunda çok dikkatli olun.

SADECE GÜVENİLİR PARA TRANSFERİ YÖNTEMLERİNİ KULLANIN

Günümüzde elden para ile alışveriş hem güvensiz hem de pratiklikten uzak kabul edilmektedir. Elden nakit alışverişi sırasında sahte para almak vb. durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Artık işlemleri kayıt altına alan ve şüpheli durumlarda geriye dönük bilgi alınabilmesini kolaylaştıran dijital bankacılık üzerinden para transferi gibi teknolojilere sahibiz. Ev satarken sorun yaşamamak için dijital ödeme yöntemlerine güvenebilirsiniz.

EVİNİZİN DEĞERİNİ BELİRLERKEN GERÇEKÇİ OLUN

İlan sahibi olarak evinizin satış bedeli konusunda gerçekçi olmaya özen gösterin. Gerçek değerinin üzerinde fiyat belirlenen evlerin satılma olasılığı daha düşüktür. Alıcı tarafta özel bir durum olmadıkça (eve karşı yoğun istek ya da manevi durumlardan ötürü) hiç kimse ederinin daha üzerinde bir bedelle ev satın almak istemeyecektir.

POTANSİYEL MÜŞTERİLERİNİZLE TEMAS KURUN

Potansiyel müşterilerle iletişim kurmak ve evinizi hızlıca satmak için en ideal yöntem, hepimizin bildiği emlak sitesi üyeliği açarak ilan vermektir. Böylece milyonlarca üye arasından evinizi yüzlerce hatta binlerce potansiyel alıcı ile buluşturabilirsiniz. Evinizle ilgilenen alıcılarla görüşürken eğer varsa evin problemlerinden de bahsedin. Sonradan ortaya çıkan durumlar, aleyhinize olabilir. Bu noktada en iyi yöntem, evin tüm problemlerini çözdükten sonra satışa sunmaktır.

EVİNİZLE ALAKALI TÜM BİLGİLERDE AÇIK OLUN

Ev satmak için belki de en önemli nokta, ev hakkında detaylı bilgi vermek ve açık olmaktır. Eviniz hakkında ne kadar fazla bilgi varsa potansiyel alıcı sayınız o kadar çoğalır.

EVİNİZİN GEÇMİŞE YÖNELİK BORÇLARINI İNCELEYİN

Evinize ait eski emlak vergisi borçları bulunuyorsa satış esnasında problemler çıkabilir. Bu nedenle evinizin geçmişe yönelik borçlarını inceleyip varsa satıştan önce hepsini ödemelisiniz.

Satış kararı verdiğiniz andan itibaren çok soru sorun, araştırın doğru karar verin. Değişiklik yapmayın. Tavsiyemdir...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları