Arzu Can

Arzu Can

Yazarın Tüm Yazıları >

Evcil can dostlarımızın eğitim dünyasına yolculuk

A+A-

Başlıktan da anladığımız gibi konumuz evcil olan yani evimizi yuvamızı paylaştığımız hayvanlarımız. Her ne kadar evcil olarak adlandırsak da onlarında yüzyıllar evvel vahşi yaşamları olduğunu unutmamalıyız. Evcil hayvan denince ilk akla gelen tatlı varlıklar köpekler...

Bir köpek sahiplenirken ilk dikkat etmemiz gerek bizim aile yapımız ( evimiz, çocuklarımız, birey sayısı ve yaşları). Bunun sebebi köpeğimizin aileye adapte olma süresi için önemlidir. Evimiz apartman mı, müstakil mi, bahçeli mi? Ona ayrılacak alan ne kadar, hangi ortamda yaşayacak gibi seçenekler ise bize hangi köpek ırkının en uygun olduğu yönünde yol göstericidir.

Gelelim can dostumuz ve bizim için gerekli en önemli konulardan biri olan eğitim konusuna. Köpeğimiz için eğitim önemlidir. Sebebi ise bizim ve onun için yaşamımızı en uygun hale getirmektir. Uluslararası Avrasya Köpek Irkları Ve Sokak Köpeklerini Koruma ve Geliştirme Federasyonu (AVKIF) 1.Grup hakemi,  köpek danışmanı ve yerel hayvan koruma görevlisi Hilal ÇİROZLAR’ın bizimle paylaştığı genel bilgilere;

arzu-can-005.jpg

 ‘’Eğitim daha doğumdan itibaren annesi tarafından verilmeye başlar. Anne yavruya nasıl emmesi gerektiğini, ne kadar emmesi gerektiğini kardeşlerin arasındaki düzeni sağlamak için öğretir. Bakın hiyerarşi daha bebek iken başladı koşullanma uygulandı. Yavru sahiplenildiği zaman bizim hayatımıza adapte olması için geldiği ilk günden itibaren eğitim başlamış demektir.

Eğitimli köpek mutlu, huzurlu, sağlıklı uzun bir yaşama kapı aralar. Tüm bunlar eğitimli dostumuzun bizim yaşamımıza adapte olma süreçleridir. Bu süreç bizim içinde geçerlidir. Sosyal yaşantımızın içine dahil etmek istediğimiz dostlarımız gerekli eğitimleri aldıktan sonra bizim en mutlu anlarımıza ortak olabilirler. Mini bir park gezisi, sabah koşusu, alışveriş, cafe, restoranlarda bizimle harika zaman geçirirler. Bunun için eğitim muhakkaktır.

Eğitim Çeşitleri

  1. Temel itaat: Otur-kalk, tasma ile yürüme, bekle, gel ve  dur komutlarından oluşur.
  2. İleri itaat: Temel itaat eğitimden sonra verilir. İleri itaat eğitiminde köpekler sahibi ile daha uyumlu olmalıdır. Tasmasız, sahibi ile uyumlu, aynı hizada ve sahibinin sol tarafında yürümeli. Bunun yanında daha bir çok komut un eklenebileceği bir eğitim sürecidir.
  3. Şahıs ve alan koruma eğitimi : İleri itaat eğitimi tam ve net oturduktan sonra bazı ırklara verilen uzun soluklu bir eğitim programıdır. Bu eğitim bittikten sonra artık çok ciddi bir yakın korumanız olacaktır. Fakat  bu konu sadece belli ırkların aldığı bir eğitimdir.

Tüm Eğitimler başarılı bir biçimde bitince artık sizi anlayan, anladıklarını sorunsuz yapan güvenilir bir dostunuz oldu demektir. O mutlu siz mutlu.’’

Genel olarak eğitim ve süreçlerinden bahsettik. Eğitimle ilgili bundan sonraki yazılarımda ayrıntılı bilgiler vereceğim. Hilal hocaya bu değerli bilgileri okurlarımızla paylaştığı için çok teşekkür ediyorum.

Not: Açlıkla, korkutarak, dikenli ve elektrikli tasma ile cezalandırma ve karanlığa kapatma yöntemiyle eğitim veren sözde eğitimcilerden uzak durmak gerektiğini düşünüyorum. Can dostlarımıza eğitim aldırmadan önce eğitmenin referanslarını incelemenizi tavsiye ediyorum.

Bol patili günlerde sevgiyle kalın, hoşçakalın…

 

 

 

     

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.