Arzu Candevir

Arzu Candevir

Yazarın Tüm Yazıları >

Evcil can dostlarımızın eğitim dünyasına yolculuk ilk adım 

A+A-

Geçen hafta köşemizde Hilal ÇİROZLAR hocam ile köpeklerin eğitimlerini genel olarak ele almıştık. Patili dostlarımızla daha kaliteli ve huzurlu bir ortam için gerekli olan eğitim çok önemlidir. Eğitim her anlamda çok önemlidir. Bu hafta yine Hilal hocamla eğitimin önceliklerini, sıralamalarını ve ayrıntılarını okuyacağız. 

“Köpeklerimizin ilk önce alması gereken eğitim sosyalizasyondur. Bu eğitim köpeğiniz daha yavru iken verilmeye başlamalıdır. Köpekler, kediler, kuşlar ve birçok canlı türü ile iletişim içinde olması onun için sağlıklı eğitimlerin temellerini atacaktır. Tüm canlılar ile kendi kurallarınız çerçevesinde vakit geçirmelerini sağlayın. 

Daha sonra ki eğitim temel itaattir. Temel itaat köpek ve sahibinin ilk uyumu ve ortak bir dünyada buluşmalarıdır. Eğitim sabırla, kararlılıkla ve çok sert tepkiler ile uyarılmadan sadece “HAYIR, EVET, BRAVO” şeklinde yönlendirilmelidir. Bir komutu verip doğru yapıldığında, “EVET, BRAVO” demeli, onu sevmeli, gerekirse ödül maması ile de taçlandırılmalıdır. İlk eğitimler çok uzun kapsamlı tam oturtulmalı ki diğer eğitimlere geçildiğinde problem yaşanmasın. Uzun bir süreç sizi bekliyor. 

İlk temel eğitim ve sosyalizasyon doğru bir teknik iler verilmelidir. Hata kabul etmeyen bu eğitimler köpeğimizin sosyal hayatına ve karakterine geri dönülmez zarar verebilir. Bunun için profesyonel yardım almanız gerekebilir. Köpek eğitmenleri ve eğitim danışmanları sizlere bu konuda yardımcı olacaklardır. 

Temel itaat dediğimiz eğitim sahibi ve köpeğin uyumunu pekiştirmek için verilir. Sahibi ile senkronize biçimde yürümeyi, sahibi durunca onunla durmayı, oturup beklemeyi öğrenir. Sahibi ile göz teması önemlidir. Bu eğitim sizin ve köpek ile ilk iletişiminizdir.  

Bu eğitimin süresi her köpekte farklılık gösterir. Karakter, ırk ve sahibi ile iletişim enerjisi ile ilgilidir.  

Temel itaat süresince köpek sahipleri sabırlı olmayı, lider olmayı, köpek ile doğru iletişimi kurmayı öğrenir ve köpek ile sahipleri arasındaki adaptasyon yine köpeğin karakter ve ırkına bağlı olacaktır.  

Temel itaat eğitiminde köpekler aslında bir nevi enerji boşalımı, oyun aktivitesi ve sahibi ile direkt vakit geçirme eyleminde olur.  

Bundan sonraki Eğitim ileri itaattir. Köpek ve sahibi bu eğitimde birbirlerine olan sadakatlerini bir adım ileriye taşırlar. Daha fazla güven, şartlanma, eğlence dâhilinde birazda görev ve sorumluluklar yüklemesi yapılır. Daha açık anlatmak gerekirse artık sizim ağzınızdan çıkacak kelime ve komuta odaklı sosyal bir arkadaşınız var. İki farklı dünya, farklı bakış acısı farklı ve kurallı yaşam. Artık sürü psikolojisinden daha uzak size endeksli bir köpeğiniz var.  

Bu Eğitim süresi yine köpeğinizin karakter ve ırkına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Zaman ve sabır iki altın kelimedir ve muhteşem sonuca götürür.” 

 Hilal hocama teşekkür ediyor, alınan eğitim sonrası köpeğinizle pratik yapmayı unutmayınız.  

Not: Açlıkla, korkutarak, dikenli ve elektrikli tasma ve cezalandırma yöntemiyle eğitim veren sözde eğitimcilerden uzak durmak gerektiğini düşünüyor ve eğitim aldırmadan önce eğitmenin referanslarını incelemenizi tavsiye ediyorum. 

Bol patili günlerde sevgiyle kalın, hoşçakalın… 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.