Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Evlilik programları toplumu bozuyor

A+A-

Sizlere bu hafta çokça tartışılan evlilik programları hakkındaki görüşlerimi dile getirip paylaşmak istedim.

Bütün toplumlarda olduğu gibi, bizim toplumumuzda da evlilik kurumu gerçekten çok önemli bir yerdedir. Aileler kurulsun ki; anne, baba olmanın o güzel duygusu tadılabilsin, evlat sahibi olmanın önemi anlaşılabilsin, toplumsal gelişim ve nesiller türetilebilsin.

Ancak son yıllarda (hemen hemen 10 yıl olmuştur) evlilik programları çatısı altında yapılan, evlilik kurumunu basite indiren ve maalesef toplumun büyük bir kesimi tarafından da ilgi gören evlilik programları hakkında bende kendimce düşüncelerimi yazmayı düşündüm.

Başladığı ilk yıllarda insanlara belki cazip gelen evlilik programları, özellikle son yıllarda amacından sapmış, reyting uğruna yapılmayan sahtekarlıklar kalmamış resmen insanların aklıyla alay eden, akıldan mantıktan uzak, çok yeteneksiz oyuncuların olduğu (katılımcılar) ve alay edilecek kadar kendilerini küçük düşürdükleri çok kötü, yalan bir tiyatro oyunu haline gelmiştir.

Programları genel olarak izlemeye fırsatınız olmasa dahi iki ay önce izlediğiniz bir kişi çok aşığım, hayatımın kadını veya hayatımın erkeği, ondan başka kimseyle olamam dediği kişiyle tam ciddi bir durum söz konusu olunca (söz, nişan vb.) bir bakıyorsunuz ki ne tesadüfse bir sorun olmuş ve ayrılmış, iki ay sonra bakıyorsunuz başka bir aday için de aynı şeyler söyleniyor, bu arada önce ki adayla da kedi köpek gibi dalaşmalar devam ediyor, herkes birbirine kur yapıyor, bir gün biriyle olan diğer gün onun en yakın arkadaşıyla ciddi düşünüyor kankayız diyenler aynı kişiye talip olup, birbirlerine düşüyor kısacası tam bir sahtekarlık pazarı ve bu rezilliklerde bizim toplumumuza evlilik programı çatısı altında izletiliyor ve insanların akıllarıyla alay ediliyor.

Bu arada RTÜK ne yapıyor, sadece bir iki söylenti evlilik programları kaldırılacak, yasaklanacak ama orta da bir faaliyet yok. Bizim ahlak kurallarımızla örtüşmeyen, toplumumuzu ve yetişen genç nesillerimizi kötü etkileyen,  yanlış yönlendiren bu programların bir an önce yayından kaldırılması gerekmektedir.

Evlilik kutsal bir müessesedir. Toplumumuzda ki yeri ve önemi büyüktür, bizim kendimize göre bir örf ve adetlerimiz vardır. Bu tür programlar kadının da erkeğinde değerini düşürmektedir. Daha da kötüsü evlilik, aile kurmak önemini yitirmektedir. Bu açıdan sizlere bu tür programları izleyerek reyting kazandırmamanızı rica ediyorum. Biz bu programları izlediğimiz sürece bu tür seviyesizlikler yapılmaya devam edilecek ve toplum da bu tür oyunlardan kötü etkilenecektir.

Özellikle bir anne olarak evladımın bu tür şeyleri televizyonlarda görerek kötü etkilenmesini istemiyorum. Gündüz kuşağı yayınlarında bu tür programlar yerine, eğitici, bilgilendirici, kadınlara ve çocuklara hitap eden değerli programlar yayınlanmasını istiyorum. Toplumumuzun bu tür programlarla uyutulmasını istemiyorum.

Herkese Sevgiler…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.