Enver Baltaş

Enver Baltaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ezikler

A+A-

Uzun zamandır savunma sanayi gelişimini takip ediyorum. Bu konuda dikkatimi çeken çok ilginç bir şey var “EZİKLER” gurubu diyebileceğim bir kesim var tabi mesela sırf mermi ürettik diye uzaya çıktığımızı sanan bir gurupta var ama kendi ülkesinin teknik kapasitesi ve yapabileceklerinden bu kadar bihaber olan bahsettiğim “EZİK” gurubunun yanında esamesi bile okunmaz.

Bu EZİK gurubu 15 yıl önce tüfek bile üretemezken tüfek bile üretemiyoruz şu ülkeden almalıyız uçağı buradan füzeyi şuradan mutlaka almalıyız deyip iştahla bu ürünlerin teknik özelliklerini paylaşıp tam bize uygun derdi Şimdide ne üretirsek üretelim mesela hala kendi ürettiğimiz tüfeğin kötü yönleri olduğu dedikodusunu yapıp hala dışardan almamızı isteyecek kadar “EZİKLER” ellerinde elle tutulur bir argümanda yok, kötü yönde yapılan dedikoduları duymak yada okumak bile yetiyor ya da resmen “TÜRKİYE” düşmanı yayın organlarının bile haberlerini kaynak gösterip bizdeki resmi yetkililerin hiç bir sözüne itibar etmeyecek kadarda “EZİKler”…

Bu “EZİKLER” gurubu tüfek üretmeye başlarken de her ay ne oldu hani tüfek üretiliyordu diye dalga geçerlerdi Üretilirken şurası böyle burası şöyle diye alay ederlerdi. Ya sayısını beğenmez yada tipi hoşlarına gitmez bol bol dezenformasyon yaparlardı. Şimdide aynılar, aynı durum SOM Füzesini Atmaca’yı HİSAR HSS ailesini MİLGEM’i TB2’yi ANKA’yı TOPÇU ROKET’lerini SUNGUR’u CATS’i ÇAFRAD’ı ATAK’ı ve daha birçok ürünü üretirken de devam etti.

Farkındamısınız bilmem ama bu “EZİKLER” neye olmaz dediyse hepsi teker teker yapılıyor. Hatırlayın mesela TS1400 yapılırken bu motor 2030’dan önce ateşlenmez bunu yapan ülkeler bile 8-10 yılda ancak yapabiliyor, TÜRKİYE kim helikopter motoru yapmak kim derken bu motor 3.5 yıl içinde ateşlendi ve 7 yılında helikoptere takılıyor. Yine bu “EZİKLER” MMU’nun üretilmesi için makina parkuru bile yok diye ortalığı velveleye verdikleri zamanlarda TUSAŞ M Line ve M12’ler ve titanyum işleme atölyeleri dahil makina parkurunu tamamlamış ama bu berbat yorumları yapan “EZİK”lerden bırak özür gelmeyi yeni yapılmaya başlanan projelere daha da hırsla saldırılarına şahit olduk Halada her fırsatta saldırıyorlar.

Şunu anladım ki yarın TÜRKİYE’nin uzay mekiği insanlı olarak aya iniş yapsa bile bu “EZİK” gurubu buna bir kulp takacak. Sizden tek ricam her halükarda “EZİK”liklerini göstermekten vazgeçmeyecek bu gurubun yorumlarından etkilenip size bu “EZİK”lik psikolojisine kapılmayın.

Şuanki savunma sanayisinde artık kritik ürünleri üretebilecek kapasite oluştu. Her ürünü üretemiyoruz çünkü yüzlerce ürünümüz var ve şuan için bunlara ayıracak yeterlilikte ne tecrübeli personel nede zaman var. Bu yüzden sadece ambargo uygulanan ya da uygulanma olasılığı çok yüksek ürünlerin üretimini yapıyoruz Bir süre sonra gerekli kritik ürünlerin üretimi bitince artık sektör iğnesinden ipliğine bu eksik parçalarında üretimine yönelecek ve zaten 4-5 sene sonrada tüm ürünlerde yeterli tecrübeli eleman kadromuz oluşacaktır. Artık kritik ürünlerde ambargo olsa bile bu durum sadece 2-3 yıl kendi silahımızı yapmamızı geciktiriyor ama en sonunda yapar duruma geliyoruz.

Artık en azından bu “EZİK” gurubunun devamlı söylediği bir şeyi şuan kullanmadığını söyleyebiliriz An itibariyle TÜRKİYE’nin eti ne budu ne yapamaz diyemiyorlar. Sadece gecikti, gecikecek ya da arada lazım ne yapacağız diye yaygara yapıyorlar.

“EZİK”le “EZİK” olmayın. Saygılar…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları