Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Fahrettin Koca ve Mansur Yavaş

A+A-

Korona virüsü salgını tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi sararken kriz masasının başındaki siyasetçilerde kriz yönetiminde odak noktaları oluşturdular. Bu yönetimde kimileri gerçekten çok başarılı oldu kimileri ise sınıfta kaldı bence.

Kamuoyunu bilgilendirme noktasından tutunda yardım, işbirliği konularına kadar birçok konuda bazı siyasetçiler üsluplarıyla, konuşmalarıyla, tavırlarıyla vatandaşlardan tam not aldı. Fakat bazı isimler hizmetleriyle değil de başka konularla gündeme gelmeye gayret gösteriyor ne yazık ki.

Bu salgın sürecinde tam not alan siyasetçilerinden başında hiç şüphesiz ki Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca geliyor. Bakan Koca, soğukkanlılığıyla en başından beri korona virüs yönetiminin en başarılı siyasetçisi oldu. Kamuoyunu doğru yerde doğru saatte her geçen günün risk raporuyla bilinçlendirdi. Bilinçlendirmeye de devam ediyor. Koca, yapılması gerekenleri vatandaş bir bir anlatırken muhalif gazetecilerin sorularına da büyük bir beyefendilikle nezaket içerisinde cevaplar vermeyi bildi. Bir kriz yönetimini ancak bu kadar iyi yönetilebilirdi. Özenle seçilmiş sözcükler, vatandaşın anlayabileceği kelimelerle anlatılarak Korona virüsün yayılmasında büyük önem taşıdı.

Korona virüsün ikinci bir başarılı siyasetçisi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş. Başkan Yavaş, korona virüs salgını nedeniyle Başkentli vatandaşa yardım atağını başlatarak büyük takdir ve beğeni topladı. Dar gelirliye, işçiye, işsiz kalana, esnafa, çiftçiye her kesime kucak açtı resmen. Hatta en son gerçekleştirdiği “Başkent Market” projesi ise tüm Türkiye’de belediyelere örnek oldu. Yaptığı gıda yardımları ve maddi yardımlar Başkan Yavaş’ın kriz yönetiminde en başarılı siyasetçiler arasında gösterilmesine etken oldu...

Bir başkan olarak kendisini yürekten tebrik ediyorum. Yani bir başkan çalışmak ve hizmet üretmek isterse Mansur Yavaş gibi yapabiliyor. Fakat bazı başkanlar var ki onlar hizmetten çok polemik ve gündem oluşturma peşinde koşuyor.

Ankaralılar bu salgın döneminde gerçekten çok şanslı diyebilirim. Çünkü Ankara Büyükşehir Belediyesi yaptığı yardımlarla yüz güldürmenin yanı sıra sıcak yemek hizmetinden tutun, sokak hayvanlarına mama hizmetine kadar güzel işlere imza atmasını bildi.

Evet ülke olarak zor günler geçiriyoruz. Bu zor günleri hep birlikte aşacağımızdan hiç şüphem yok. Her vatandaşımız üzerine düşen görevi sorumluluk içerisinde yaparsa bu virüs illetinden biran önce kurtuluruz. Bunun için “EVDEKAL Türkiye...” diyoruz fakat buna pek uyduğumuzu söylemek zor.

Devletin hayatı normalleştirmek için kısıtlamaları yavaş yavaş kaldırmaya başlamasının ardından ne yazık ki insanlarımız sosyal mesafe kurallarını hiçe sayarak yine virüsün bulaşmasına davetiye çıkarmaktan hiç geri kalmadı. Düşen vaka sayısı bir günde büyük artış göstererek yeniden yükselişe geçti.

Burada artık görev vatandaşlara düşüyor. Lütfen bu virüsü ciddiye alın ve hayatınızı riske atmayın. Mecbur olmadıkça evinizden çıkmayın ve evde kalmaya devam edelim bir süre. Çünkü bu virüs belasını ancak birlikte hareket edersek yeneriz. Hepinize sağlıklı günler diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları