Aysel Özer

Aysel Özer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Faiz

A+A-

Bugün biraz faizden bahsetmek istiyorum.

Dinimiz faiz ile mal kazanmayı haram etmiştir. Faizin azı da çoğu da haramdır.

Tefecilik yapmak ise daha büyük bir günahtır. Faiz alış verişte ticarette borç alıp vermede ve rehin ipotek muamelelerinde olur. Faiz in haram olduğu ayeti kelimelerde ve hadisi şeriflerde bildirilmektedir.

Allahü teala Bakara süresi ikiyüzyetmişaltıncı ayetinde meâlen: (Allahü tealâ faizle geleni mahveder ve sadakaları zekatları verilen malı arttırır)buyurdu. Âl-i imran  süresi yüzotuzuncu ayetinde meâlen Ey iman edenler! Faiz yemeyin buyurdu.

Bakara süresi ikiyüzyetmişdokuzuncu ayetinde. “Yok eğer bu faizi terk etmezseniz biliniz ki, Allah ve peygamberine karşı harbe girmişsiniz. Eğer faiz almaktan tövbe ederseniz anaparanız sizindir. Böylece ne zalim olursunuz nede zulme uğramış bulunursunuz.”

Sevgili peygamberimiz de hadisi şeriflerde buyurdu: (Hiçbir mal faizle artmaz ve hiçbir mal sadaka vermekle azalmaz)

Ve ekledi: Miraç gecesi birtakım insanları bana gösterdiler karınları ev gibiydi içleri yılan dolu olup dışarıdan görünüyorlardı. Ey Cebrail bunlar kimlerdir dedim faiz yiyenlerdir dedi.

Dinimizce bize yasak olan her şeyden uzak durmakta fayda vardır. Bu güne baktığımız da bunların hepsinin arttığı ve de normal karşılandığını görmekteyiz.

Faiz in hiç bir şekilde kabulü yoktur. Belki kendimize göre şartlar olumlu diyoruz yada başka türlü ev alamazdık yani bir şekilde kendimizi kandırıyoruz.

Unutulmaması gerek gerçekleri göz ardı ediyoruz. Karşılığında bir menfaat şart koşulan her türlü borç almak ve vermek faizdir....

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları