Zafer ÇAM

Zafer ÇAM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Fakirin umudu milli bilette

A+A-

Fakirin umudu milli nimet abla biletinde… Yılbaşına şunun şurasın da ne kaldı. Milli kumar şirketi halkın umutlarından zengin olacak.

Yeni yılla birlikte zengin olma hayali kuran yurttaşlar, umudunu milli Nimet ablalarına bağladılar.

İnsanlar haram, helal aramıyor, umudunu milli kumarda arıyor. Otuz bir Aralık gecesi milli olacaklar. Şimdiden milli bilet kuyruklarındalar. 

Büyük ikramiyeyi kazanma hayali kuranlar. Eminönü’ndeki meşhur Milli kumar bayii Nimetsiz Nimet Abla’nın önündeki manzara her yıl olduğu gibi değişmiş değil.

Uzun kuyrukların oluştuğu gişe önünde kötü havaya rağmen insanlar milli kumar için abdest kuyruğunda gibi.

Aylar öncesinden alıp cebinde taşıdığı milli biletine ya çıkarsa. Hayaller kuruluyor, zenginlik rüyaları görülüyor.

Milyonda biri milli olacak. Kazanan yine milli kumar olacak. Hayalle yaşamak bu olsa gerek.  Ey vatandaş milli olmak istiyorsan koşun şunun şurasında ne kaldı.

Yeni yıla milyoner girmek satıcıların dilinde. Kuyruklar seni bekliyor, nimet ablanız ne güne duruyor.

Ablanız milli biletten zengin oluyor, servetine servet katıyor senin hayallerin suya düşüyor diyen yok.

İstanbul’a giden vatandaş milli piyango bileti almak için haram kuyruğunda. Türkiye genelinde ve Ankara caddelerinde, sokaklarında mili kumarcılardan geçilmiyor.

Kafasında mili şapkası, üzerinde giysisi, elinde bilet okları çek vatandaş çek sesleri. Abdestli cemaat yeni çıkmış camiden o da kuyrukta.

Hacı, hoca, abdestli senin ne işin var milli kumarla. Milli olmak abdesti bozmuyor namaza zararı yok. Milli olmayı bekliyor, milli olacak, cebi dolacak, sözüm ona çıkan para ile hayır yapacak.

Allah senden hayır istemiyor, harama bulaşma diyor. Zengin olursam hayır işlerine yatıracağım deseler de inanmayın.

Bugüne kadar kimler milli olduysa, zengin olduysa, önce eşini, sonra arabasını evini değiştiriyor, üç beş yıl sonra huzur evine düşüyor.

Bana çıkarsa cami, okul yaptıracağım, fakirlere dağıtacağım derler, milli piyangon kuyruğunda beklerler.

Hayal bu ya… Abdestli Müslüman. İyi düşün kumarı ve şans oyunlarını Allah haram kılmış, bu devlet eliyle de olsa haram haramdır.

Sende milli olmayı bekliyorsan haramı işliyorsun. Kabine üyelerinin ekseri çoğunluğu Müslüman kimlikli. Aynı zamanda muhafazakar bir hükümet iktidardan değil mi? 

Hükümet dinci amma, milli piyango, sayısal loto, süper loto, on numara, iddia, şans topu gibi, onlara göre haram olan ve kumar sayılan oyunlardan bütçeye milyarlar kazandırıyorlar.

Dün olduğu gibi bugünde bunlar devlet eliyle oynatılıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları