Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Federasyon futbolu masada bıraktı

A+A-

Yarıda kalan Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan Ziraat Türkiye Kupası yarı final maçı sonrası Türkiye Futbol Federasyonu tarafından verilen cezalar hiçbir kulübü tatmin etmedi, etmediği gibi kaosu da beraberinde getirdi.

Beşiktaş mağdur olarak maçın kendi lehine 3-0 hükmen tescil edilmesini, Fenerbahçe ise Beşiktaş’ın sahadan çekildiğini ve kendilerinin 3-0 hükmen galip gelmesini ve Beşiktaş takımı aleyhine tazminat davaları açacaklarını ve mahkemeye vereceklerini söyleyerek Futbol Federasyonu’ndan kendi lehlerine karar vermesini istedi.

Federasyon’da buna sessiz kalmayarak abuk sabuk kararlar verdi. Fenerbahçe’ye 3 maç seyircisiz oynama cezasının yanı sıra 1 Milyon TL’lik ağır bir para cezası verdiğini, Beşiktaş takımından kırmızı kart gören Pepe’nin cezasını bir maça, kaleci Tolga Zengin’e ise seyirciyi tahrik ettiği gerekçesiyle bir maçtan men cezası verdi.

Peki bu cezaları verdi de iş bitti mi? Bitmedi daha da kötüye gitti ve Beşiktaş yarı final maçına çıkmayacağını belirterek kulüp olarak verilen bu yanlı ve yanlış kararın cezasını çekmek istemediğini belirterek kulüp olarak dik duruş sergilediklerini söylediler. Belki de kendilerine göre haklılar.

Sormak lazım şimdi Türkiye Futbol Federasyonu’na madem sahada bir şey yoktu, madem her şey güllük gülüstanlıktı da niye Beşiktaş sahadan çekilmek zorunda kaldı. Siz neye göre bu cezaları verdiniz ve kime göre ceza verdiniz. Hala neden bu cezaların gerekçeli kararlarını açıklamıyorsunuz? Neyi, kimi bekliyorsunuz?

Beşiktaş burada mağdur olan taraf kanunlara bakarsanız. Bu tür olayların nokta kadarını herhangi bir Avrupa kupası maçında yapın bakın neler geliyor başınıza. Mümkün mü yapmak? Ya da buna cesaret edebilir misiniz?

Ama bizde oldu ve suçlu olan haklı oldu çıktı ve alnının akıyla çıkıp şimdi finalde oynayabilir. Yazık Futbol Federasyonu yapılan baskılara tehditlere boğun eğerek maçı kaldığı dakikadan itibaren oynatmak zorunda kaldı. Bu karara Federasyonun almadığını her kes biliyor ve bundan hem fikir. Bu karar bir yerlerden dikte ettirildi ve denildi ki ne şiş yansın ne kebap kaldığı yerden devam etsin gönüller şenlensin.

Beşiktaş ne yaptı? Gönüllerin şenlendirilmesine izin vermeyerek en doğrusunu yaptı. Zaten bu kupanın aman aman getirisi de yok götürüsü ondan daha çok. Üç kuruş alıyorsun karşılığında 10 kuruş harcıyorsun ekonomik bir değeri olmayan ve takımlara angarya gelen bir kupa olsa da olur olmasa da olur türden.

Ne diyelim Federasyon yetkilileri yine utanmadan sıkılmadan yüzleri kızarmadan orada oturuyorlar ve Türk futbolunu kaosun içine çekmeye devam ediyorlar. Şundan emin olun ki bundan sonra hiçbir stadyumda artık futbol beklemeyin özellikle Beşiktaş ile Fenerbahçe arasına ekilen bu kin ve nefret tohumunu kimse silemez ve silemeyecek ve korkarım ki bundan sonra iki takımda deplasmanda inanılmaz baskı, taciz ve şiddete mağdur kalacak benden demesi…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları