Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Futbol kalple oynanan bir oyun        

A+A-

Ampute Milli Takımımız İngiltere’yi 2-1 yenip Avrupa Şampiyonu oldu. Şimdi birçok kurum ve kuruluş ödül vermek peşinde koşuyor. Sormak lazım siz daha önce neredeydiniz? Neden daha önce açıklama yapmıyordunuz.

Bizim bu cesur yürekli arkadaşlarımıza biz ödül vereceğiz, ev vereceğiz, araba vereceğiz diye. Adamlar şampiyon olunca mı aklınız başınıza geldi diye sormak lazım bunlara. Evet yapılan güzel bir davranış ve bu 11 cesur adamın belki gerçekten eve ihtiyacı vardı. Bunda hem fikiriz fakat bu ödüller şampiyon olduktan sonra açıklanınca insanı biraz üzüyor.

Futbolcularımız kalpten oynadılar, savaştılar, terlerinin son damlasına kadar sahada basmadık yer bırakmadılar. Ortaya koydukları futbolu sağlam futbolcular oynayamaz. Gerçekten mükemmel pas oyunu oynayan ve ani ataklara çıkan mükemmel bir takıma sahibiz.

Yürekten oynan bir oyundur futbol. Çünkü yüreğinde o sevgi, o hırs, o istek ve o azim yoksa istediğin kadar deki ben dünyanın en iyisiyim, ben şöyleyim, ben böyleyim bunlar bir anlam ifade etmiyor.

Çünkü sahaya gerçekten yüreğini koyarsan kazanırsın ve kazandırırsın. Bu cesur adamlar sahaya koydukları cesur futbol ile bu başarıya ulaştı ve Türk milletine gurur dolu bir akşam yaşattılar.

Birde A Milli Futbol Takımımıza bakıyoruz. Ruh yok, istek yok ve kazanma arzusu yok. Finlandiya gibi neredeyse bizim ilçemizin nüfusuna denk gelen bir ülkenin bir takımını bile yenemiyorsak söyleyecek söz bulamıyor insan.

Ampute futbolcuları nasıl hırslı oynuyorsa, A Milli Takımımızın futbolcuları da aynı derece hırssız ve isteksiz oynuyor. Onlar nasıl koşup sahada basmadık yer bırakmıyorsa, A Milli Takımımızın futbolcuları maç bitse de eve gitsek tarzında futbol oynuyorlar.

Ortaya konulan futbola bakınca iki takım arasında gece ile gündüz kadar fark var. Birisi gündüz gibi ışık saçıp etrafını aydınlatıyor, birisi de gece gibi karanlık. Gecenin karanlığı malum insana huzur vermez rahatsız eder, insanı bunaltır keşke sabah olsa dedirtir.

Artık şapkaları önümüze alıp düşünmenin zamanı geldi geçti hatta geçiyor. Çünkü bu milli takım bizim ve başka milli takımımız yok. Onun için onlarda artık iyi düşünmeli ve biz nerede yanlış yaptık diye kendilerini sorgulamalılar.

İnşallah yarınlar daha aydınlık ve güzel olacaktır. Yeter ki A Milli Futbol Takımımızın geleceği aydınlık çünkü çok yetenekli oyuncularımızı var bunları kaynaştırırsak başarılı olmamamız için bir neden yok.

Örnek almaları gereken kim derseniz Ampute Milli Takımımıza baksınlar yeterli. Onlar nasıl başardıysa bizde başarırız demeleri sorunu  kökünden çözer.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları