Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Geç bile kalındı

A+A-

Büyük marketlerin sürekli artan şube açma isteklerinin sonu gelmiyor ve gelmeyecek gibi görünüyor. Küçük esnaf kan ağlamış, batmış, iflas etmiş veya dükkanını kapatmış bunların umurunda değil.

Küçük esnaf bu koronavirüs illeti sonrası zaten batma noktasına gelmişken Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Ocak ayı Belediye Meclis toplantısında gündem dışı bir konuşma yaparak tarihe not düştü.

Bundan sonra Etimesgut ilçesinde bütün Türkiye’de birçok şubesi bulunan hatta onbinlerle ifade edilen bu market zincirlerine yeni şube açma izni vermeyeceklerini ve bunu kesinlikle uygulayacaklarını ifade etti.

Gerçekten güzel ve örnek alınacak bir karar. Başkanımızı yürekten kutluyorum ve diğer belediye başkanlarına da örnek olmasını temenni ediyorum.

Başkan Demirel Mecliste yaptığı konuşmada esnaftan büyük şikayet geldiğini ve işlerinin market zincirleri yüzünden iyice düştüğünü ve iflas etme noktasına geldiklerini belirterek bu kararı almak zorunda kaldıklarının altını çizdi.

Evet özellikle pandemi döneminde esnafın işi gerçekten çok zor. Kimi zaman günü siftahsız kimi zaman cüzi bir satışla tamamlıyor. Bu esnafın kirası, elektrik ve su giderlerini kim kim karşılayacak?

Eskiden mahalle bakkalları vardı elimiz kolumuz gözüm kulağımızdı. Anne babamız bizi çoğu zaman bakkala teslim eder ben gelinceye göz kulak ol derdi. Şimdi bu güzel hasletler geçmişte kaldı. Bari bakkallarımızı yaşatarak bir nebze olsun onlara destek olalım.

Marketler zinciri zaten dünyanın parasını kazanıyor, her türlü ürünü satarak küçük bakkalların batmasına neden oluyor. Hal böyle olunca mantar gibi her yerde çoğalmasının bir anlamı yok artık.

Evet çeşit bol, fiyatlar ucuz gibi görünse de aslında hiç de öyle değil. Birçok ürüne zam yapıp sonra indirim varmış gibi vatandaşı yanıltıyorlar. Yani o ürünü mahallemizdeki bakkalımızdan alsak ne kaybederiz. Neden illa bu marketlerin kapısını aşındırıyoruz. Onu da anlamış değilim.

Çoğu zaman paramız olmadığı zaman bakkalımıza gidip borç alıyoruz, param çıkışmadı veresiye yazar mısın diyoruz. Hadi gidin bunu markette yapın, imkanı var mı?

Başkanımız Enver Demirel gerçekten güzel bir adım attı inşallah bu karar örnek alınır ve bu marketlere artık bir dur demenin zamanı geldi.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları