Aydın Tutçalı

Aydın Tutçalı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Geççek geççek

A+A-

Muhalefet partileri zirve toplantı yaptılar. Umarım muhalefet umut olur, seçmeni heyecanlandırır ve ülke rahat bir nefes alır.

Toplantının amacı neydi? 2023 seçimine girmeden alacakları karar mı? Halka verecekleri vaatler mi? Cumhurbaşkanı adayını tartışmışlarımdır?

HDP konuşulmuşudur? HDP toplantıda olmalı mıydı, olmamalı mıydı? Olsa idi ne konuda uzlaşacaklardı? Zor bir durumda kalırlar mıydı? Olmaması en güzeli. Akıllıca bir karar. İktidar ve yandaş medyanın diline sakız olur. Meydan, meydan kanal, kanal konuşulurdu.

ZAMLAR

Son zamanlarda tüm halkın canını sıkan, cebini yakan hatta tenceresinin kaynamamasına sebep olan iğneden ipliğe, ekmekten, sakıza, petrolden, doğalgaza her şeye aşırı gelen zam artışı ise insanlar hesabını şaşırmış. Vatandaşın geliri giderini karşılayamaz hale gelmiştir.

Geçenlerde bir alışveriş marketinde sırada beklerken bir amca;  2 elma 2 mandalina ve 2 soğan almış sırada beklerken. İki genç pahalılıktan bahsederken amca araya hiddetle girdi;

Siz kimsiniz devleti şikâyet ediyorsunuz burada dedi. Çocuklar amca paran olmadığından mı iki parça alış veriş yaptın dedi.

Amca; Evet, buna şükür ki bu milleti dışardan içerden savaşa giren hainlere karşı aç susuz yaşarız bundan şikâyetim yok dedi.

Çocuklar; Amca babam yaşındasın kusura bakma ama bence en büyük hain sizsiniz. Ailemin parasal sıkıntımız yok. Biz ülkenin geldiği durumu dile getirerek azda olsa sesimizi duyurmaya çalışırken siz; 1 kilo elma alacak paranız cebinizde olmamasına rağmen aç yaşarız ama gene susarız diyorsunuz. Bence bu yaptığınız biz gençlere yapılacak  en büyük hainliktir dedi çocuklar.

DIŞ GÜÇLER

Gerçekten dış güçler ve hainler var mı ülkemizde. Diyelim ki var; Neredeler? Biz kimle savaşıyoruz? Dış güçler dövizi 18 nasıl çıkartı? İktidar nasıl dövizi 13’lere düşürdü? Ekonomi nasıl kötüye gitti? Her şeye nasıl birden zam geldi? Bu dış güçler bu kadar güçlü ise eğer biz neden önceden önlem almadık?

Çocukken bir laf vardı bizim oralarda dört çocuğu olan bir anne pişirdiği 4 yumurtayı çocuklarının önüne tek tek servis eder Çocuklar; Anne sen ne yiyeceksin dediğinde

Anne; Hepiniz bana yarım yarım yumurta verin ben zıkkım yerim demiş.

Bu millete bu yapıyorlar. Azar azar kakları alınıyor. 20 yıldır Türkiye’yi bu hale getirenler. Şimdi aynı seçmene vaat veriyorlar.  Siz aç kalın şükredin muhalefet zaten yapamaz, gene biz yaparız diyorlar.

PEKİ, BU PSİKOLOJİ NEDİR?

Bir toplum düşünün. Bu toplum Cumhuriyet tarihinde siyaseti yeri geldiğinde cezalandırmasını bilen ve kararlarıyla yenilikler yapan bir toplumdu. Nasıl oldu da bu kadar duyarsız ve alınan haklarının farkında olmaz duruma geldiler.

Değerli okuyucularım iktidarın zor zamanlar yaşadığı ortadadır;  Ne yapsa işler yoluna girmiyor, nasıl formül geliştirse işe yaramıyor. Döviz 18’lerden 13’lere düştü halaylar çekildi, gösteriler yapıldı sabah markete gittiklerinde hiçbir şeyin değişmediğini görünce.

Bizler aç kalabiliriz yeter ki devlet yaşasın dediler. Oysa bu milletin bilmediği bir şey vardı. Asıl aç bıraktıkları gelecekteki, çocukları ve torunları idi.

*    *   *

Geççek Geççek,

Geldiği gibi gitçek,

Her şeyin sonu var,

Bu çile de bitçek,

Ağzına sağlık TARKAN…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.