Dilek Özder

Dilek Özder

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gençler ve sınavlar

A+A-

Bu yazımda bu yıl 12. sınıftan mezun olmuş ve hayatlarının akışını belirleyecek YKS sınavı sonrası öğrencilerdeki ve ailelerindeki telaş ve heyecandan bahsetmek istedim.
Bir yıl boyunca belki daha uzun süre ders çalışmaktan soru çözmekten kafalarını kaldıramamış olan gençler şimdide hangi okula hangi şehre hangi bölüme gideceklerinin telaşında yaz tatilini anlayamadan geçiriyorlar. Ailelerde gördüğüm ise çoğunda çocuklarına tercih hakkını bırakmadan onları kendi istedikleri yönde yönlendirme çabası. Oysa ebeveynler çocuklarının ömürleri boyunca kendi mutlu olacakları bölümde okumalarına müsaade etseler belki de ileriki yıllarda. Bunun ne denli doğru karar olduğunu görme imkanı bulacaklar.
Özellikle YKS sınavında İstedikleri puanları alamayan gençler zaten aldıkları puanlardan dolayı içsel üzüntü içindeyken birde üstüne giden ve eleştiren velilerine İçinde bulundukları durumu söylemek yerine, ebeveynlerine karşı tepki verip her şeyi suçlama tarzına bürünüyorlar. O yüzden ebeveynlere düşen bu konuda çocuklarını eleştirmek yerine çocuklarının kendi özeleştirilerini yapmalarını beklemek göreceksiniz ki sonrasında kendi kendilerine sizlere gelip eksikliklerini, yanlışlarını, hatalarını bir bir sıralayıp bu durumdan dolayı üzgün olduklarını dile getireceklerdir.
Eğer belli bir hedefleri varsa ve o hedefe ulaşacak puanı alamamışta tekrar sınava hazırlanmak istiyorlarsa mutlaka bu durumun desteklemesi gerekir…  “Herkes ikinci bir şansı hak eder.” Hatta üç ya da dört... Unutmamak gerekir ki hayatımızda ki bir yıllık kayıp, hiç bir şey değildir. Hatta bazen bir yıl kaybetmişlik dezavantaj gibi gözükürken bir bakmışsınız, ileriki zamanlarda avantaj haline gelivermiş.
Çocuklarınızı çok iyi dinleyin anlamaya çalışın, ne istediğini iyi algılayın ve kararlarınızı bu doğrultuda belirleyin.
Bir de çocuklar anne babalarından çok öğretmenlerinin fikirlerine daha bir önem verirler. Bu yüzden özellikle okullarında öğretmenlerinden destek almalarını sağlayın.
Üniversiteyi İster kazansınlar, ister kazanmasınlar onlardan değerli hiç bir şeyin olmadığında her fırsatta hatırlatmayı unutmayın...
Herkese bu süreçte başarılar diliyorum…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları