Zafer ÇAM

Zafer ÇAM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Gençler yazla birlikte spora

A+A-

Kış mevsimi geçtiğinde, bahara kavuştuğumuzda kilolarınızdan şikayetçi oluyoruz. İnsanız fazla kilolarda kurtulup fit olmak hepimizin hakkı.

Bunun içinde yediklerimize dikkat edip, spor yapmak bolca ter atmak gerekiyor. Bir yıla yakın zamandır çocuklar, gençler, yaşlılar ev hapsinde desek yerinde.

Korona dünyayı sardı bizi hepten esir aldı. Çocuklar, gençler okuldan, sportif aktivitelerden uzak, odadan, odaya geçiyor.

Sokağa çıkma, evde kal, dediler çocukları obezite ettiler. Gençlere evde kal sağlık ol dediler kilo aldırdılar.

Altmış beş üstüsün risksin dediler hepsinin balkona mahkum etiler. İnsanlar sokağa çıkmayınca ev hapsinde ne aldılar kilo aldılar eklem rahatsızlıkları başladı.

Okul yok, gençler evde bilgi sarayın başında oturmaktan hepsi kilolu genç oldular. Bugün bunlarda kurtulmanın zamanı geldi.

Birikmiş yağları atmak, sağlıklı olmak için, her yaşa uygun spor yapmalıyız. En çok şikayetimiz göbek bölgemizde birikmiş yağlar.  Yılların birikimini bir günde atmak istiyoruz.

Bunun için sabırlı olmalıyız beslenmeye dikkat edip spor yapmalıyız. Göbek bölgesi yağları hem kadın hem de erkeklerde sıklıkla karşılaşılan başlıca problemlerdendir. 

Göbek yağlarından şikayet edenler için hem bel bölgesini incelten hem de göbek yağlarını eritmek için çok önemli olan diyetin yanında spor. Spor aktivitesi yoksa diyette kalıcı çözüm değil.

Diyetin bıraktığı sarkmaları sporla hem sağlıklı olunur vücudun sarkan dersini tekrar toplanmasını sağlar. Daha sağlıklı olunur ve sporla sarkan noktalar eski görünümüne kavuşur. Kilo almada ve vermede spor çok önemli diyorum.

Son yıllarda evde kal sağlıklı ol dediler, sağlıksız beslenmelerin getirdiği kilolardan aileler olarak şikayetlerim izde artıyor. Evde oturmaktan sağlıklı beslenemeyen gençlik aşırılı kilolu görünmekteler.

Buda gençler üzerinde psikolojik sorunlar yaratıyor. Kilodan şikayetçi olmayıp sporla bunun üstesinde geliriz. Gayret edeceğiz, bıkmayacağız, yılmayacağız ve kilolardan Allah'ın izniyle kurtulacağız.

Gençlik yıllarında fit vücutları olanlar kendilerini seyretmekten gurur duyanlar bugün vücutlarına bakamıyorlar. Bel ve karın bölgesinde bir zamanlar gurur duyduğumuz kaslar, spor yapılmayınca beli bir yaşlardan sonra yavaş yavaş yerini yağa bırakıyor.

Eğer hiçbir önlem almazsak sporda yapmaz isek beli bir yaşa geldiğimizde bu yağların büyük çoğunlukla belde toplandığını ve belin tekerlek oluşturduğunu görürüz. Bunun adına da spor camiasında “Türk kası” deniyor. 

Türk kası dediğimiz karın bölgemizde oluşan kalınlaşma, zamanla sağlığımızı da tehdit eder hale geliyor. Bel bölgesinin kalınlaşmasında sporsuz yaşantımızın çok büyük bir önemi var. 

Belin inceltilmesi, yağların erimesi, sağlık bir beden için önce beslenme sonra spor diyoruz. Yapılacak en doğru çözüm sporla olacaktır. Büyük kentlerde tercih spor salonları… 

Yaz mevsimi geldi salonlar açıldı, gençler tüm spor branşlarını tercih ede bilirler. Beli bir yaş üzeri insanlarımız salon sporların ağırlık vermeliler.

Bunların içerisinde hafif ağırlıkla yağ yakma ve vücuda güzellik verme, fitness, yüzme, yürüyüş, hafif tempo koşu sporları yapmalılar. Bunun yanında aerobik egzersizler de göbek çevresindeki yağı inceltir.

Haydin gençler çocuklar yasaklar kalkıyor sokaklar, kırlar, parklar, spor salonları sizleri bekliyor. Bahar bitti, yaz geldi her yer yeşillik içinde sabah sporlarına çıkılmalı uzun mesafe yürüyüşleri yapılıp koşulmalı.

Kırlarda, bayırlarda, spor tesislerinde ter temiz hava alınmalı. Sağlıklı yaşam için spor diyoruz. Tüm gençlerimize sporu tavsiye ediyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları