Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Geride enkaz kaldı

A+A-

Beş ay önce Amerikan askerlerini Suriye’den çekmek istediğini açıklayan ABD Başkanı Donald Trump ani bir kararla önce twitter üzerinden ardından da resmi bir açıklamayla Suriye stratejisini değiştirerek ABD’nin bölgedeki askeri birliklerini çekmeye karar vermesi büyük sürpriz olarak yorumlandı.

Aslında bu sürpriz sayılmamalı. Çünkü özellikle Orta Doğu uzmanı olan çok sayıda asker kökenli yazar bu çekilmeyi çok normal karşılıyor. Fakat asıl soru bundan sonra ne olacak? Önümüzdeki günlerde burada başta IŞID olmak üzere başka terör örgütleri özellikle PKK ve PYD masum Suriye halkının yeni kabusu olmaya aday diye yorumluyorlar.

Bize asıl ne olur ne olmazı bir yana bırakalım da ne oldu ona bakalım. Çünkü geride kalanlar senaryosu yazılabilecek bir trajediden daha trajik, filmi çekilecek en acıklı bir dram filminden daha dramatik sahneleri barındırıyor. Neticede geride kalan ne biliyor musunuz? Gözyaşlarıyla ıslanmış bir ülke ve vatansız milyonlarca insan.

Barış getireceğiz diyerek Saddam Hüseyin’i devirip idam ettikten sonra adeta enkaza dönen komşumuz Irak’ın ardından bir diğer komşumuz Beşar Esad’ın yönettiği Suriye’ye de barış ve huzur getireceğiz diyerek askerlerini gönderip adeta talan eden yağmalayan Amerika geride enkaz ve bilinmezlik bırakarak askerlerini çekip gidiyor.

Şimdi Suriye’ye bakıyoruz 2 milyona yakın insanın öldüğü söyleniyor bu resmi rakamlar değil. Çünkü bu rakam sadece tahmini bir rakam daha enkaz altında kalanlar bilinmiyor. Bunların dışında milyonlarca insan ülkesini terk edip başka ülkelere gitmek zorunda kaldılar. Başta Türkiye olmak üzere gidebildikleri kadar gitmeye çalıştılar.

Nasıl gittiler söylemek bile insana acı veriyor. Hatırlayın Macaristan’a geçmeye çalışan bir baba ve oğluna bir medeni, modern okumuş bu işin eğitimini almış bir gazeteci çelme takarak onları yere indirerek insanlığa yakışmayan bir an yaşatmıştı bu iki masum insana. Neydi bunların suçu ülkesindeki savaştan kaçarak hayatta kalmak çocuklarına daha güzel bir gelecek bırakmak için başka ülkeye gitmekti bütün suçları.

Ülkemize gelen yaklaşık 6 milyon civarından Suriyeli her yere dağılmış durumda ve bunların birçoğu sorunlu ve problemli insanlar. Bazen öyle durumlar oluyor ki insanımızın canına tak ediyor ve artık ülkelerine gitsinler istemiyoruz diyorlar haklı olarak. Düşünün artık bu duruma geldi Suriyeliler. Sormak lazım suç kimin onların mı onları vatanlarından koparanlarda mı?

Geride kalan enkazı zaten söylemek bile istemiyorum. Bir zamanlar Orta Doğu’nun en güzel ülkelerinden birisi olan yeşillikler ülkesi Suriye’ye bakınca sanki deprem olmuş bütün ülke bir gecede ne hale gelmiş diyor insan. Ne olacak bundan sonra biliyor musunuz? O insanlar artık korku ve endişe içinde yaşacaklar. Rahat ve huzurlu bir ülke olmayacak artık Suriye.

Şimdi bu enkazı kaldırmak için milyarlarca dolar harcanacak ve ülkenin ekonomisi zaten bitmiş durumda nasıl olacak bu iş. Kim yardım edecek kim bu ülkenin yeniden ayağa kalkması için elini taşın altına koyacak belli değil. Kaynağı nereden bulacaklar? Kim Suriye’ye kredi vermek ister düşünün artık.

Yani Amerika’nın gittiği her coğrafyada her ülkede kan ve gözyaşı eksik olmamıştır olmayacakta. Ülkemizde kendini Türk sanan fakat ben Türklüğünden şüphe duyduğum zavallılar var. Amerika gelsin bizi kurtarsın diyor. Görsünler Amerika’nın gittiği ülkelerde neler yaptığını o ülkeleri nasıl parçalayıp insanlarını nasıl sefalete sürüklediğini.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.