Aleyna Erzurumlu

Aleyna Erzurumlu

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

“GittiGidiyor” dendi resmen GİTTİ

A+A-

Ülkemizde 2001 yılında kurulan ve yaklaşık 20 yıldır hayatını idam ettiren deyim yerindeyse internet ticaretinin en baba isimlerinden biri olan 4 milyon kullanıcılı GittiGidiyor Türkiye’den çekilme kararı aldı.

ABD’li e-ticaret firması eBay’ın bünyesinde bulunan GittiGidiyor firması dün internet üzerinden kullanıcılarına müşterilerine kötü haberi duyurdu. Yetkililerin açıklamasında dikkat çeken detaylardan biriside “Türkiye’de süregelen rekabet dinamikleri doğrultusunda...” ifadesi oldu. Bu ne demek? Tabii ki kendi düşüncem olarak dile getiriyorum. Diğer e-ticaret markalarına mı yenik düştü? 2022 yılı Nisan ayında Rekabet Kurumu tarafından servis edilen “E-Pazaryeri Platformları Sektör İncelemesi Nihai Raporu’nda da bu durum gözler önüne serilmiştir. Türkiye’de son yıllarda değişen ve sürekli çalkalanan bir rekabet ortamı hakim. Raporda ise, işlem hacmine bakıldığında 2019 yılına kadar N11’in başı çekmesiyle Hepsiburada ve GittiGidiyor takip ediyordu.

Ta ki 2010 yılında e-ticaret dünyasına giren ve 2018 yılında ise e-ticaret pazarını alt üst eden firma Trendyol oldu. Kısa sürede herkesin ilgisini çeken ve her kesime uygun hitap etmeye başlayan Trendyol kendisini zirveye taşıdı. Yaptığı iş birlikleriyle olsun, kadın istihdamını arttırmak adına kadına özgü firmalarla birlikte çok başarılı çalışmalara imza atmıştır.

Trendyol bu zirvedeki yerini korumak ve kamuoyu için sürekli yenilikler üretmeye devam etmektedir. Trendyol bünyesin “Trendyol Hızlı Market” ve “Trendyol Yemek” seçenekleriyle insanı cezbetmeye devam etti. Trendyol büyüsüne kapılanları sürekli kupon toplamak ve her alışverişinde ciddi miktarlarda indirim sağlamak hoşuna gitti. Son olarak ise ikinci el kıyafet satma platformu Dolap uygulamasıyla beraber iş birliği yapan Trendyol yerini korumaya niyetli. Trendyol güvencesiyle ikinci el kıyafetten ayakkabıya aksesuardan ev eşyasına aklınıza gelebilecek her ürünün satışı mevcut. İlk alışverişi olup ve Dolap uygulamasına güvenmeyen insanlar Trendyol güvencesiyle alışverişin tadını çıkartıyorlar.

Ülkemizin şartları ve tabii ki ekonomi durumunu da düşünürsek GittiGidiyor firmasında çalışanların haklarını alabilmesidir. 18 Temmuz itibariyle yeni sipariş almayacaklarını duyuran firma 31 Temmuz’a kadar müşteri hizmetleri dışındaki çalışanlar 31 Temmuz’a kadar istihdam edecek. Sonrasında ise şirket çalışanları ile kıdem ve tazminat için hafta içinden itibaren birebir görüşme yapılacağı aktarıldı. Umarım her şey yolunda gider. Herkes verdiği emeğin, yıllarca döktüğü alın terinin karşılığını eksiksiz alır. İyi Günler Dilerim...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları