Uğur Böceği

Uğur Böceği

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gözü kör olmayası herif!

A+A-

Hu hanım, neredesin? Hu” Kadın mutfaktan seslenir.” Buradayım bey, buradayım. Mutfaktayım.” Adam mutfağa girer. Karısının yüzüne bakarak ‘‘Hanım beş çuval patates, beş çuvalda soğan aldım. Kışlık patatesi, soğanı görmelisin bir harika.’’ Kadın kocasının yüzüne öfkeyle bakarken süpürgeyi kaldırıp eşine meydan okumaktadır. ‘‘Adam sen aklını peynir ekmekle mi yedin. Beş çuval soğanı, beş çuval patatesi ne yapacağım. Çürüyüp kalır, elimizde. Neye gerek bu kadar soğan, patates evde topu, topu iki kişiyiz. Sana yuh olsun be adam! Çoluk çocuk evlendi, gitti. Önceden de ikişer çuval yeterdi. Şimdi yarımşar çuval yeter. Nemize yetmiyor, yarımşar çuval.’’ Adam ‘‘yeriz kadın yeriz. Beş çuval şunun şuracığı, biter korkma çürümez.’’ Kadın süpürgeyi sallayarak ‘‘Ben o beş çuval patatesle soğanı senin burnuna her gün dayamazsam gör bak.’’ Adam gülerek, ‘‘kızma be kadın. Dört çuval çocuklar bize de al baba dediler. Yarım çuval ise Bahar teyze soğan patates alırsan bana da al oğlum dediydi. Ona aldım.’’ Kadın öfkeden terleyen alnını silerek, ‘‘gözü kör olmayası herif şunu baştan söylesene, niye bu yaştan sonra çıldırtıyorsun beni.’’

Hayatımız hep bir plan içerisinde işlemesi lazım. Boşu boşuna harcanan kaynaklar, heba olan kaynaklar bütün her şey bizim ve ülkemiz için zarardır. Malından, mülkünden, suyundan, enerjisinden hatta emeğine kadar her şey zarardır. İnanıyorum ki, ülkemiz insanı bu türlü israfa kaçmıyor. Kaçan da var elbet ama azınlıkta. 

Devir hesap devri. Gerçek olan şu ki, asgari ücret veya emekli maaşı ile geçinemiyoruz. Ayrıca emekli maaşı asgari ücretin altında olmamalı. Aynı şartlarda üç çocuklu emekli olan bir kişide asgari ücretliyle aynı maaşı almalı. Çünkü doğrusu bu!

Asgari ücretin bu yıl için belirlenmesi gündemde pekiyi asgari ücret ne olmalı. Bence asgari ücret net 2.500 TL olmalı ancak aile yardımı eş için 1.000 TL üç çocuğa kadar her çocuk için 200 TL üç çocuğa 600 TL verilmeli. Açık öğretim hariç üniversite öğrencisi için 500 TL olmalı. Yalnız bir okul için ikinci üniversite için yok. Zaten 25 yaş üstüne zaten okusa da aile yardımı yok. Kısacası üç çocuklu bir evde sadece koca asgari ücretle çalışıyorsa 4.100 TL geliri olmalı. Kadında çalışırsa aile yardımı alamayacak olduklarından 5.000 TL kuru maaş alacaklar. O zaman erkek kadına sen çalışma çocukların başında dur. 900 lira için senin çalışmana değmez bu para bize yeter diyecek. Kadın çalışmayınca ise 1 kişilik kadro boşalacak ona da başka insanlar iş imkânına sahip olacaklar. Bu suretle işsizlik azalacak işverenin cebinden ise 2.500 TL maaş, sigorta ve vergi ödemesi olacak. Yük işverenin üzerine de binmeyecek. Yük devlete binecek ama devletimizde o işsizlerin azalması ile sosyal yardım için ödenen paraların birçoğunu ödemeyecek olduğu için yük minimize edilecek. Ayrıca çalışan kazansın, yatan değil. Bu söylediğimin içinde iş yapamayacak kadar hasta olanlar değil elbet. Onlar elbette asgari ücret tutarında yardımı alsın. Emekliye de aile yardımı verilsin. Çünkü emekli olan insanlar sonuçta eşlerinden boşanıp, çocuklarını sokağa atmıyorlar. 

Bir gün Vehbi Koç ile kızı Suna Kıraç Arçelik fabrikası işçileri maaş zamları yüzünden karşı karşıya gelmişler. Vehbi Koç kızına ‘‘kızım sen benden mi yanasın. İşçiden mi yanasın’’ deyince. Baba kızı rahmetle anıyorum Suna Kıraç ‘‘Bizim işçimize verelim ki, onlarda evlerine Arçelik buzdolabı, çamaşır makinesi alsınlar. Para bize geri dönsün demiş.’’

Bu suretle verilen asgari ücretin neredeyse tamamı ülkemizde harcanacağına emin olabilirsiniz. Kısacası bu para yurt dışına gitmeyecek ülkede kalacak. Yoksa işimiz kasap hikâyesine döner. Çünkü devir hesap devri.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.