23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nasıl ilân edildi?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın bugün 104'üncü yılı kutlanacak. Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) açıldığı ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen bu özel gün, nasıl ilân edildi? İşte detaylar...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nasıl ilân edildi?
Yayınlanma:
Güncelleme:

ÖZEL HABER: CANSU BALOĞLU

Bundan tam 104 yıl önce başka hiçbir ülkede olmayan bir ilk gerçekleşti. 23 Nisan 1920 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı gün aynı zamanda çocukların da bayramı oldu. Mustafa Kemal Atatürk, Meclis'in açıldığı günü çocuklara armağan ederek bu özel güne muhteşem bir anlam daha kazandırmış oldu.

Her yıl coşkuyla kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu yıl 104'üncü yıl dönümünde yine büyük bir sevinçle tüm yurtta kutlanıyor.

23nisanbayrami.jpg

CERİDE-İ RESMİYE'DE YAYIMLANMIŞTI

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, Türk milletinin bağımsızlık ve egemenlik mücadelesi, 23 Nisan 1920'de Büyük Millet Meclisinin açılmasıyla başladı. Bu önemli gün, 23 Nisan 1921'den bu yana Milli Bayram olarak kutlanmaya devam ediyor.

23 Nisan'ın Milli Bayram Addine Dair Kanun, Birinci Büyük Millet Meclisinin açılışından tam bir yıl sonra, 23 Nisan 1337 (1921) yılında kabul edildi ve 2 Mayıs 1337'de (1921) Ceridei Resmiye'de (Resmi Gazete) yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Atatürk, 23 Nisan 1921'de Milli Bayram olarak kutlanmasına karar verilen bu günü, 23 Nisan 1929'da çocuklara armağan etti ve böylece 23 Nisan ilk defa, 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak kutlandı.

23nisanegemenlikbayrami.jpg

ULUSLARARASI BİR BOYUTA TAŞINDI

27 Mayıs 1935 tarihinde çıkarılan Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile 23 Nisan, "Ulusal Egemenlik Bayramı" olarak kutlanmaya devam etti. 1983'te yapılan bir değişiklikle, 23 Nisan'ın adı, "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" olarak değiştirildi.

Bu milli bayram, 1979 yılında 6 ülkenin katılımıyla uluslararası bir boyuta taşındı ve dünyanın birçok ülkesinden çocuklar Türkiye'ye gelerek kutlamalara katıldı. Türkiye, çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı dünyayla paylaşan ilk ve tek ülke olarak öne çıktı.

Bu yıl da dünyanın dört bir yanından çocuklar Türkiye'ye gelerek 23 Nisan coşkusunu doyasıya yaşıyor.

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.