230 Yılında Türkiye Tasarım Vizyonu Çalıştayı Düzenlenecek

Türkiye’de tasarıma ilişkin politika ve stratejilerin ortaya konulması amacıyla 30-31 Mart’ta Türkiye Tasarım Vizyonu 2030 Çalıştayı düzenlenecek.

230 Yılında Türkiye Tasarım Vizyonu Çalıştayı Düzenlenecek
Yayınlanma:

Türk Patent ve Marka Kurumu, Bilişim Vadisi ve Dünya Tasarım Örgütü’nün (WDO) iş birliği ile hayata geçirilen çalıştayda; tasarımcılar, sektör temsilcileri ve akademisyenlerin ve tasarım öğrencilerinin görüşleri doğrultusunda tasarımda 2030 yol haritası belirlenecek.

Konsey 2009’da kuruldu
Özgün ve katma değeri yüksek tasarımlar, inovasyonla birleşerek şirketlerin ekonomik rekabet gücünü artırıyor. Bu nedenle ülkeler, tasarım alanında politika belirlemek üzere çeşitli örgütsel yapılar oluşturuyor. Bu çerçevede Türkiye’de de 2009 yılında Türk Tasarım Danışma Konseyi kuruldu.

Tasarıma yön veriyor
Konsey, bünyesinde yürütülen çalışmalarla tasarıma yön veren birçok strateji belgesi ve eylem planı hayata geçirildi. Böylece birçok Türk şirketinin uluslararası rekabet gücü arttı ve başarıları uluslararası alanda tasarım ödülleriyle tescillendi.

Bilişim Vadisi ev sahipliğinde
Bilişim Vadisi Genel Müdürü A. Serdar İbrahimcioğlu, WDO Yönetim Kurulu Üyesi Sertaç Ersayın ve WDO Başkanı David Kusuma birer konuşma yapacak. Ardından WDO'nun Türkiye üyeleri sahneye çağrılacak. Bilişim Vadisi’nin de resmi üyeliği ilan edilecek ve WDO katılım sertifikası verilecek. Ardından Patent ve Marka Kurumu Başkanı Cemil Başpınar bir konuşma yapacak.

Yeni yol haritası
Ödül töreninin ardından Türkiye’nin tasarım alanındaki yeni yol haritasının belirlenmesi amacıyla düzenlenen Türkiye Tasarım Vizyonu 2030 Çalıştayı başlayacak. Türk tasarım kimliğinin geliştirilmesi ve uluslararası alanda tanıtılmasının amaçlandığı çalıştay, Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilecek.
Tasarım stratejisine yönelik tüm görüş ve önerilerin geniş bir şekilde değerlendirileceği çalıştaya WDO icra ve yönetim kurulu üyeleri ve paydaşları, dünyadan ve Türkiye’den önde gelen sektör temsilcileri, akademisyenler ve tasarımcılar katılacak. İki gün sürecek çalıştayda “Global Tasarım Trendleri Çerçevesinde Türkiye Tasarım Stratejisi” ve Öngörülemeyen Koşullar için Tasarım” başlıklarında oturumlar düzenlenecek.

WDO yönetim kurulu Türkiye’de
İki gün sürecek çalıştayın tamamlanmasının ardından, her yıl dünyanın 4 ayrı bölgesinde gerçekleşen WDO Yönetim Kurulu Toplantısı da Türkiye’de gerçekleştirilecek. Merkezi Montreal’de bulunan, 200’e yakın üyesi ve 80’den fazla ülkede temsilcisi olan dünyanın en büyük ve en üst tasarım örgütü WDO, tasarım alanındaki yeni stratejilerini bu toplantılarda belirliyor.

Kaynak:İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.