500 yıllık çarşıda meslekler tekrar hayat kazanıyor

Kahramanmaraş'taki tarihi kapalı çarşıda depremzede esnaf, unutulmaya yüz tutmuş meslekleri yaşadıkları tüm zorluklara rağmen el birliğiyle ayakta tutmaya çalışıyor.

500 yıllık çarşıda meslekler tekrar hayat kazanıyor
Yayınlanma:

6 Şubat'taki iki büyük depremin merkezi Kahramanmaraş'taki 500 yıllık tarihi kapalı çarşıda depremzede esnaf, bakırcılar, saraçhane, semerciler, mazmazlar bölümündeki iş yerlerini yeniden faaliyete geçirdi. Hareketliliğin olduğu kapalı çarşıda depremzede esnaf, yaşadıkları zorluklara rağmen utulmaya yüz tutmuş meslekleri yaşatmaya çalışıyor. Dede mesleğini yaşatmaya çalışan yemeni ve ayakkabı ustası Metin Şannan (80), şu anda da 4. kuşak olan oğluna mesleği öğretmeye çalıştığını söyledi. Kalaycısından semercisine kadar esnaf da mesleklerini sürdürmek için çabaladıklarını ifade etti.

"Yavaş yavaş psikolojik olarak alışmaya çalıştık"

aw858262-01.jpeg

Dedesinin Şam'da subayken mesleği öğrendiğini ifade eden 80 yaşındaki Şannan, "Büyük dedem Şam'da subaymış. Bu mesleği de Ermeniler yaparmış. Demiş ki 'Türkler de yapsın.' 150 sene önce dedemi çıraklığa almışlar. Dedem babamı yetiştirdi, babam beni, ben de 4. kuşak oğlumu yetiştiriyorum. Bu dükkan yaklaşık 155 yıllık. Depremden 3 hafta sonra 2 saat geldik. Yavaş yavaş psikolojik olarak alışmaya çalıştık. Halen de şimdi yarım çalışıyoruz. 3 tane kapalı çarşımız var 2'sinde büyük hasar var" dedi.

Depremin olduğu dakikalarda büyük korku panik yaşadık”

Depremin işlerini büyük ölçüde etkilediğini ifade eden kalaycı ustası Bünyamin Özdek (53), "Depremden önce ufak tefek işlerimiz vardı. Son 10 günden beri iş yerimi açtım. Depremin olduğu dakikalarda büyük korku panik yaşadık. Psikolojimiz bozuldu. Halen çadırda kalıyoruz. Evlerimiz yıkıldı büyük hasarlı. Son 10 günden beri de geliyorum sırf psikolojimiz biraz düzelsin diye. Biz burada sadece kalay işiyle uğraşıyoruz. Evlerden gelen kap kacakları kalaylarız" diye konuştu.

aw858262-02.jpeg

"Çıraklıktan geldik aşağı yukarı 60 yıldır bu çarşıdayım"

Semerci ustası Halil Özen (68) ise, "Bulunduğumuz bina yıkıldı. Eski bir evimiz vardı, orası yıkılmadı şükür. Orada da oturuyoruz. At, eşek, katırlara semer işte çift sürmek için kedene hamut bunlarla uğraşıyoruz. Kırsal kesimlerde bahçede çift sürmek için hayvanın boynuna takılan kedene. Çıraklıktan geldik aşağı yukarı 60 yıldır bu çarşıdayım" ifadelerinde bulundu.

aw858262-04.jpeg

aw858262-05.jpeg

aw858262-06.jpeg

aw858262-07.jpeg

Kaynak:İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.