AB Türk vatandaşlarının vizelerini tek tek iptal ediyor!

Avrupa Birliği (AB), Türk vatandaşlarının vize başvurularını reddetme oranını artırarak vize prosedürlerini daha da sıkılaştırıyor. 2023 yılında 200 bin Türk vatandaşının vize başvurusu reddedilirken, 2024 yılında bu oranın daha da artması bekleniyor.

AB Türk vatandaşlarının vizelerini tek tek iptal ediyor!
Yayınlanma:

AB Komisyonunun resmi verilerine göre, Türkiye, vize başvurularının reddedilme oranında İran'dan sonra ikinci sırada yer alıyor. 2023 yılında yapılan 1 milyon 55 bin 885 vize başvurusunun yaklaşık yüzde 16'sı reddedildi. Bu durum, Türkiye'nin AB ile olan Ortaklık Anlaşmaları'na rağmen vize konusunda ciddi zorluklar yaşadığını gösteriyor.

VİZE RANDEVULARI VE İŞLEM SÜRELERİ UZUYOR

Karar'ın haberine göre, özellikle Almanya gibi bazı AB ülkelerinde vize randevuları almak 7 aya kadar sürebiliyor. Randevu sonrası işlemler de birkaç ay sürebildiğinden, vize başvurularının sonuçlanması bir yılı bulabiliyor. Bu durum, aile birleşimi ve iş dünyası ziyaretleri gibi alanlarda büyük mağduriyetlere yol açıyor.

VİZE RED ORANLARININ ARTMASININ NEDENLERİ

Vize ret oranlarının artmasında birçok faktör etkili oluyor. Koronavirüs pandemisi sonrası yaşanan yoğunluk, ekonomik kriz, Avrupa'ya kaçak girişler ve vizelerin daha sıkı incelenmesi bu faktörler arasında sayılabilir. Ayrıca, AB'nin güvenlik endişeleri de vize başvurularının reddedilmesinde önemli bir rol oynuyor.

TÜRKİYE’NİN VİZE SORUNUNA ÇÖZÜM ARAYIŞLARI

Türkiye, AB ile olan ilişkilerini gözden geçirerek ve vize sorununu gündeme getirerek bu duruma çözüm bulmaya çalışıyor. Ancak, AB'nin vize politikasındaki sıkılaşma, Türk vatandaşlarının Avrupa'ya seyahat etmelerini zorlaştırmaya devam ediyor. Türkiye, vize sorununun çözümü için diplomatik çabalarını sürdürüyor ancak henüz somut bir ilerleme kaydedilebilmiş değil.

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.