ABD dolarına siyahi bir kadının portresi geliyor

ABD hükümeti, 5,10 ve 20 dolarlık banknotlarını, kadın hakları ve demokrasi temasıyla yeniden tasarlama kararı aldı. Yeni 20 dolarlık banknotların ön yüzünde, kölelik karşıtı Afrika kökenli Amerikalı Harriet Tubman'ın portesi yer alacak

ABD dolarına siyahi bir kadının portresi geliyor
Yayınlanma:
Güncelleme:

ABD dolarında ilk kez siyahi bir kadının portresinin kullanılacak. ABD hükümeti, 5,10 ve 20 dolarlık banknotlarını, kadın hakları ve demokrasi temasıyla yeniden tasarlama kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, yeni 20 dolarlık banknotların ön yüzüne, kölelik karşıtı Afrika kökenli Amerikalı Harriet Tubman'ın portesine yer verilecek.

Banknotun arkasında ise ABD'nin 7. Başkanı Andrew Jackson'ın portresi ve Beyaz Saray resmedilecek. Yeni 20 dolarlar, böylece siyahi bir kadının resmini taşıyan ilk ABD banknotu olarak tarihe geçecek.

ABD banknotlarındaki ilk kadın, 1891-1896 yıllarında 1 dolarlık sertifikalar üzerinde resmedilen Martha Washington'du.

5 DOLARA MARTIN LUTHER KING RESMİ GELEBİLİR

Ön yüzünde ABD'nin ilk Hazine Bakanı Alexander Hamilton'ın resmedildiği 10 dolarlık banknotların arka yüzüne ise 1913'de kadınlara oy hakkı verilmesi için yapılan yürüyüşü simgeleyen bir tasarım getirilecek.

Tasarımın, ABD'nin önde gelen kadın hakları savunucularından Lucretia Mott, Sojourner Truth, Susan Anthony, Elizabeth Stanton ve Alice Paul'u onurlandırmak amacını taşıdığı bildirildi.

5 dolarlık banknotlara ise başkent Washington'da bulunan Lincoln Anıtı'nda yaşanan ve Amerikan demokrasisi için önem taşıyan olaylar resmedilecek. Bu tasarımın içinde Marian Anderson, Eleanor Roosevelt ve Martin Luther King gibi isimlerin yer alması bekleniyor.

"2020'YE KADAR BİTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR"

ABD Hazine Bakanı Jack Lew, yeni banknotların tasarımının, Amerikalı kadınların oy hakkı kazanmasının 100. yıl dönümü olan 2020'ye kadar bitirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Geçen yazdan bu yana merakla beklenen kararı, öğle saatlerinde düzenlediği telekonferansla açıklayan Lew, şu değerledirmeyi yaptı:

"Harriet Tubman'ın portresini yeni 20 dolarlık banknotlarda kullanma kararı, yaşlı, genç binlerce Amerikalıdan gelen yanıtlarla alındı. Özellikle, çocukların yazdığı, Tubman'ın sadece tarihi bir figürden ziyade demokrasiye katılım ve liderlik açısından bir rol model olduğunu gösteren yorumlar beni çok şaşırttı. Onun inanılmaz cesur hikayesi, ulusumuzun bugün sahip olduğu eşitlik ve demokrasi ideallerine yönelik kararlığını ortaya koyuyor. Biz de onun mirasını onurlandırmaya, portresine banknotumuzda yer vererek devam edeceğiz".

ABD Hazine Bakanlığı, Haziran 2015'te mevcut durumda ABD'nin ilk Hazine Bakanı Alexander Hamilton'ın resmedildiği 10 dolarlık banknotlarda kadın portresine yer verileceğini duyurmuştu.

Buna karşın, banknotlarda kadın yüzü kullanılması için kampanya düzenleyen Amerikalı kadın aktivistler, Kızılderililere yönelik ırkçı tutumundan ve köle ticareti yapmasından ötürü Jackson'ın bulunduğu 20 dolarların yeniden tasarlanmasını talep etmişti.

Lew, Jackson'ın 20 dolarlık banknotların arkasında resmedilmeye devam edilmesi kararına yönelik eleştirilere karşı herkesi mutlu etmenin mümkün olmadığını ifade etti.

AA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.