Altındağ Belediyesi’nden Türkiye’ye örnek olacak karar

Altındağ Belediyesi, Türkiye’deki tüm yerel yönetimler arasında bir ilke imza atarak yatırımcıların ve yatırımların önünü açacak bir karara imza attı

Altındağ Belediyesi’nden Türkiye’ye örnek olacak karar
Yayınlanma:
Güncelleme:

Altındağ Belediyesi’nden Türkiye’ye örnek olacak bir karar geldi. Altındağ Belediyesi, Türkiye’deki tüm yerel yönetimler arasında bir ilke imza atarak yatırımcıların ve yatırımların önünü açacak bir karara imza attı. Altındağ Belediye Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda Altındağ’da tüm bölgelerde 1 Ekim 2018 tarihinden 1 Ocak 2019’a kadar yatırımcılardan hiçbir ücret talep edilmeyecek.

altindag-11-005.jpg

Altındağ Belediyesi kentsel dönüşüm kapsamında Altındağ’da yapılan inşaat sektörü yatırımlarına destek olmaya devam ediyor. Altındağ Belediye Meclisi ilçe bazında bazı bölgelerde uygulanan yatırımcıdan ücret almama ya da hafriyat desteği gibi kararları genişleterek üç ay boyunca Altındağ’a yatırım yapan sektör temsilcilerinde ücret talep etmeyecek. Böylelikle Altındağ Belediyesi Meclisi tarafından alınan 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 97. Maddesi kapsamında tüm müteahhitlerin önü açılmış oldu. Altındağ Belediyesi’nin aldığı bu karar yapılaşma konusunda parsel hissedarları ile müteahhitlere kolaylık sağlayacak ve ilçe bazındaki yapılaşma taleplerini daha çok artıracak.

BELEDİYEMİZİN ALDIĞI KARAR TÜRKİYE’DE BİR İLK

Altındağ Belediyesi’nin aldığı bu kararın Türkiye’de bir ilk olduğunun altını çizen Başkan Veysel Tiryaki ise şu ifadeleri kullandı: “Türkiye uzun bir süredir ekonomik bir saldırı altında. Döviz üzerinden gerçekleşen bu saldırıyı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde hükümetimiz bertaraf ederek normalleştirme sürecine girdi. Bu saldırıdan en çok etkilenen ise Türkiye’nin büyümekteki dinamik gücü inşaat sektörü oldu. Biz de Altındağ Belediyesi olarak gerçekleştirdiğimiz kentsel dönüşüm kapsamında yıllardır artarak bir ivme kazanan inşaat yatırımlarının hızını düşürmemek için imar ve şehircilik alanında önemli bir karar aldık.

BU ALDIĞIMIZ KARAR MÜTEAHHİTLER İÇİN ÖNEM ARZ EDİYOR

Belediyelerin önemli gelir kalemlerinden biri de müteahhitlerden alınan ücretler. Altındağ Belediyesi olarak 2004 yılından beri uyguladığımız, ‘Değişim Yönetimi Modeli’ ile borçsuz ve kendi kaynakları ile yatırımlarını yapan bir belediyeye dönüştük. Uyguladığımız kentsel dönüşüm sayesinde, yılda 15 bin yeni konut yapılıyor. İlçe nüfusu ve büyüklüğü düşünüldüğünde, ilçemizde artık yoğun bir yatırım talebi var. Bu talebin, devam etmesi ve hem ülkemize hem de yatırımcıya destek olmak için aldığımız bu karar çok önem arz ediyor.
 

Kaynak:Bülten

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.