ANKA Haber Ajansı sessizliğini bozdu! "Tuncay Özkan ile ortaklığımız yok"

Seçim gecesi yanlış ve eksik veri aktardığı iddiaları sonrasında açıklama yapan ANKA Haber Ajansı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fırat Atabaş, ANKA Haber Ajansı'nın bağımsız bir kuruluş olduğunun söyledi.

ANKA Haber Ajansı sessizliğini bozdu! "Tuncay Özkan ile ortaklığımız yok"
Yayınlanma:

Seçim gecesi yanlış ve eksik veri aktardığı iddiaları sonrasında açıklama yapan ANKA Haber Ajansı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fırat Atabaş, ANKA Haber Ajansı'nın bağımsız bir kuruluş olduğunun söyledi.

Atabaş, sandık verilerinin nasıl elde edildiğini açıklayarak, "Hem vergi hem SGK açısından 3 senede 3 soruşturma geçirdik ve her birinden de alnımızın akıyla çıktık" dedi.

ANKA’nın CHP’nin ajansı olduğu, gerçek sahibinin Tuncay Özkan olduğu, seçim gecesi Anadolu Ajansı’nın verilerini kullandığı, iktidarın seçim manipülasyonlarına dahil olduğu iddialarına ANKA Haber Ajansı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fırat Atabaş, cevap verdi.

Kısa Dalga Yayın Yönetmeni Kemal Göktaş’ın sorularını yanıtlayan Atabaş, "Bu zaten bilançomuzda, maliyeye bildirdiğimiz tablolarda açık ve seçik ortada ve bu tabloların hepsi devletin denetimi dahilinde. Yani biz üç senede üç defa soruşturma geçirdik, hem vergi açısından hem SGK açısından ve her birinden de alnımızın akıyla çıktık" ifadelerini kullandı.

Atabaş, ANKA'nın seçim gecesi elde edilen sandık verilerine ilişkin ilçe seçim kurullarına getirilen sandık tutanaklarını baz aldığını söyledi.

Atabaş'ın açıklamaları şu şekilde:

"ANKA Haber Ajansı resmi olarak hissedarı Güneşim Medya Yayıncılık AŞ, Güneşim Medya Yayıncılık AŞ’nin de yüzde 100 hissedarı benim. Her ticari kayıt ve kaba bildirimlerimizde bunu görebilirsiniz. Aynı zamanda Güneşim Medya Yayıncılık AŞ’nin aslında 3 şirketi var; ANKA Haber Ajansı, Kültür Radyo Televizyon ve İkinci Yüzyıl Gazetecilik.

İkinci Yüzyıl da bizim yaklaşık bir buçuk sene önce başladığımız bir dijital gazete projesi. Kültür Radyo Yayıncılık KRT logosu ile yayın yapan RTÜK’ten ulusal lisansına sahip olan Türkiye’deki birçok yayın platformunda yayınları devam eden bir televizyon.

"TUNCAY ÖZKAN'IN BİZİMLE BİR İLİŞKİSİ YOK"

Tuncay Özkan benim bir büyüğüm. Tuncay Bey, Kanal Türk’ü yönetirken ben Kanal Türk’te bilişim sorumluluğu yaptım.

Daha sonra KRT'nin kurulum sürecinde Tuncay Özkan ile bir irtibatım oldu. Kendisinden bazı görüşler aldım çünkü medya sektöründe bildiğim tek bilgi sahibi insan oydu. Onun dışında herhangi bir ilişkimiz yoktur. Tuncay Özkan’ın bizim yapımızla herhangi bir profesyonel ilişkisi, herhangi bir ortaklığı, mali ilişkisi yoktur. Bunu daha önce kendisi de yalanladı ama bilinçli bir şekilde bu propaganda devam ediyor. Zaten kendisinin bir siyasi kariyeri var şu anda. O siyasi kariyerde CHP adına sadece ANKA, KRT değil; birçok medya kuruluşuyla ilişkiye giriyor. Ama bu ilişkiler kesinlikle benimle değil, bizim profesyonel yöneticilerimiz var, Göksel Bey, Fikret Bey ve çeşitli muhabirlerimiz, CHP’yi takip eden muhabirlerimiz… Tamamen bir politikacı, basın mensubu arasındaki ilişki seviyesinde bir ilişkileri var. Bizimle herhangi bir ilişkisi yok.

"CHP İLE BİR TİCARİ İLİŞKİMİZ VAR"

CHP ile bir ticari ilişkimiz var. Bu zaten bilançomuzda, maliyeye bildirdiğimiz tablolarda açık ve seçik ortada ve bu tabloların hepsi devletin denetimi dahilinde. Yani biz üç senede üç defa soruşturma geçirdik, hem vergi açısından hem SGK açısından ve her birinden de alnımızın akıyla çıktık. Herhangi bir usulsüzlük, herhangi bir kaçak göçek bulunamadı. Ama sadece CHP ile değil, sonuçta bizim DEVA ile İYİ Parti ile Gelecek ve Saadet ile, Ata İttifakı’ndan Zafer Partisi ile çeşitli belediyelerle… Bunun içinde AK Parti’nin ve MHP’nin belediyeleri de var. Hizmet verdiğimiz alanlar var ve bir ticari ilişki var.

Bizim abonelerimiz, aynı zamanda bazı canlı yayın hizmetlerini biz veriyoruz. Tamamen hizmet karşılığı faturayla kurulan muhasebesel ilişki.

"VERİLERİMİZİ SANDIK TUTANAKLARININ RESİMLERİNİ ALARAK GİRDİK"

İlçe seçim kurullarına getirilen sandık tutanaklarının resimlerini alarak girdik, evet doğrudur. Birleştirme tutanakları değil, birleştirme tutanakları seçim kurullarının içinde yapılan bir işlem. Biz torbalarla sandık başkanlarının seçim kurullarına getirdiği tutanakları alarak yaptık bu işi.

"CHP’NİN BİLGİ GÜVENLİĞİ TARAFINDA AKTİF GÖREV ALDIM"

Öncelikle CHP ile olan ilişkimi açıklayayım. 2014 seçimlerinde Mansur Yavaş’ın Belediye Başkanı adaylığı olduğu seçimde ben ciddi anlamda bir manipülasyon olduğunu yani eğer tabir doğru olacaksa oyların kaydırıldığını düşünüyorum ve o gün, yani o seçimde aslında bu işe bu kadar emek varken el atmak gerektiğini düşündüm. Bilişimden sorumlu olan Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı’ya ulaştım. Kendilerine hizmet verebileceğimi, destek olabileceğimi söyledim. Emrehan Halıcılarla çok bir şeyimiz olmadı açıkçası, yani mesaimiz olmadı. Daha sonra Erdal Aksünger geldiğinde Erdal Aksünger ile beraber çalışmaya başladık. Erdal Aksünger’den sonra da Onursal Bey'le bir süre devam ettik. Daha sonra ben oradan ayrılıp medyaya girme kararı aldım. Medyaya girdiğim günden beri de CHP ile herhangi bir profesyonel ilişkim yok. Ama bu dönemde CHP’nin özellikle bilgi güvenliği tarafında oldukça aktif görev aldım.

"ONURSAL ADIGÜZEL'LE KONUŞTUM"

CHP dataları ile ilgili ise şu anda bir yorum yapmam doğru olmaz. Çünkü gerçekten sistemlerini bilmiyorum. Sadece piyasadan duyduğum kadarıyla bilgi sahibiyim ama anladığım kadarıyla üç katmanlı bir yapıları var. Üç farklı yerden veri alıp bunları birleştiriyorlar. Yani bana gelen bilgiler sistemin doğru çalıştığı yönde, çünkü Onursal Bey'le geçmişten kaynaklı bir ahbaplığım var. İstifa ettiği zaman kendisini arayıp konuştum. Kendisi sistemlerinde herhangi bir sıkıntı olmadığını, verileri doğru alabildiklerini gereken altyapının çalıştığını ama siyasetten gelinen noktada istifa etmesinin daha doğru bir karar olduğunu düşünerek istifa ettiğini söyledi. Buna diyebileceklerim bu kadar.

Ben nasıl kendi datamın arkasında duruyorsam ve kendi servis ettiğim datanın en doğru data olduğunu ve en iyi iş olduğunu iddia ediyorsam muhtemelen CHP de kendi datası için aynı şeyi iddia ediyordur. Gelinen nokta ayrıca tartışılır ama o akşam için kendi datalarına güvenmelerinde bir sıkıntı olmadığını düşünüyorum.

"SELAHATTİN BEY'İN SÖYLEDİĞİ ŞEY BENİ TEYİT EDİYOR"

Selahattin Bey’in iddiası vahim. Bu sadece CHP, İYİ Parti için değil. Bir parti, X partisi kendi görevlendirdiği insanın kendi içinden çıkmadığını ya da kendisine hizmet etmediğini bilemiyorsa bu zaten bambaşka bir süreç. O yüzden buna dair ben bir yorum yapmayayım. Ama sonuç olarak Selahattin Bey’in söylediği şey de beni teyit ediyor aslında. Ne yapılıyorsa sandığa gelinceye kadar yapılıyor. Sandığa girilen oy sonuçta sandıktan çıkıyor.

"ANKA YAPILAN SALDIRILARIN HİÇBİRİNİ HAK ETMEDİ"

2. tur biraz daha kolay olacaktır. Sadece iki veri toplanacak. ANKA Ajansı 3 yıldan beri yarattığı bir itibarı editöryal bağımsızlığı, kendi değerlerine olan saygısı çerçevesinde şu son iki günde yapılan saldırıların hiçbirini hak etmediğini düşünüyorum açıkçası ben. Çünkü Sayın Mumcu’nun sözüyle hakikaten bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insanlar, sosyal medyadaki ufacık bir kıvılcımın üstüne atlayıp o kıvılcımı birdenbire yangına çeviren çok insan gördük… Ne yazık ki hiçbir açıklamayı beklemeden, doğrunun ne olduğunu sorgulamadan, anonim hesaplar yani profil fotoğrafı bile olmayan anonim hesapların verdiği bilgilerle üzerimize saldıran koca koca insanları gördük.

İnşallah bu sosyal medya teslimiyeti de bir noktada rasyonalize olur ve kurumların ne olduğu, kurumların güvenilirliğinin, kurumların itibarının ne olduğu biraz daha hatırlanır diye ümit ediyorum sadece.

Kaynak:Bülten

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum