Ankaralıların pedala kuvvet dedi

“Avrupa Hareketlilik Haftası” etkinlikleri kapsamında 7. Cadde, 10.00-15.00 yayalara ve bisikletlilere tahsis edildi.

Ankaralıların pedala kuvvet dedi
Yayınlanma:
Güncelleme:

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği, Avrupa Birliği Delegasyonu ve Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen “Avrupa Hareketlilik Haftası” etkinlikleri kapsamında Bahçelievler 7. Cadde’de (Aşkaabat Caddesi) bisiklet turu düzenlendi. Her yıl 16- 22 Eylül tarihlerinde dünyanın çeşitli kentlerinde kutlanan “Avrupa Hareketlilik Haftası” sebebiyle düzenlenen etkinlik ile Bahçelievler 7. Cadde, 10.00-15.00 saatleri arasında araç trafiğine kapatılarak yayalara ve bisikletlilere tahsis edildi.

BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde Ankara’da ilk kez gerçekleşen etkinliğe, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Gökşin, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, Ankara’daki büyükelçiler, Türkiye Bisiklet Federasyonu Temsilcisi Murat Yumrutaş ve çok sayıda davetli katılarak bisikletleriyle 7. Cadde boyunca pedal çevirdi.

Etkinlikte konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, ulaşımda çeşitlendirmenin önemli olduğuna vurgu yaparak “Daha fazla yürüyelim. Daha fazla bisiklete binelim. Toplu taşım araçlarını daha fazla kullanalım. Metromuzda ve otobüsümüzde bisikletimize yer bulalım. Bisikletlerimize, sokak ve caddelerde bisiklet yolu ayıralım. Akaryakıt yakmayalım, yağlarımızı yakalım. Hareket berekettir” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ise, amaçlarının sürdürülebilir kentsel ulaşımı teşvik etmek olduğunu söyleyerek Bizim bu haftadaki sloganımız ‘Çeşitlendir ve Devam Et’. Farklı ulaşım araçlarını teşvik etmek ve trafik sıkışıklığını azaltmak” dedi.

Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, etkinliğin insanları toplu taşımaya teşvik ederek, bisiklet kullanımını artırmak amacıyla düzenlendiğini belirterek “2002 yılından itibaren bu etkinliğe katılan belediye sayısı yediyi geçmemiş. Ama bu yıl 25 belediye bu etkinlikleri gerçekleştiriyor. Türkiye Belediyeler Birliği olarak hedefimiz bunu Türkiye sathına yaymak ve bu etkinliği geliştirmek” şeklinde konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Gökşin, cadde esnafının ve vatandaşın memnuniyetini ölçeceklerini dile getirerek memnuniyet varsa, bu tür çalışmaların devam edeceğini belirtti. Türkiye Bisiklet Federasyonu Temsilcisi Murat Yumrutaş da etkinlikte kısa bir konuşma yaparak, bisikletin de bir ulaşım aracı olduğunun unutulmaması gerektiğini vurguladı.

ARABADAN İN, BİSİKLETE BİN

57 yaşındaki Figen Görgü bisikletin bir ulaşım aracı olduğunun altını çizerek “Hareket edelim. Bisiklet sürelim. Egzoz dumanı olmadan. Çevremizi kirletmeden. Aktif olarak 1 senedir bisiklet kullanıyorum. Ben ‘arabadan in, bisiklete bin diyorum’ herkese. Bisiklet insanı mutlu eden özgür bir araç. Torunlarıma alacağım ilk hediye de bisiklettir” şeklinde konuştu. 14 yaşındaki Yağız Mert Çakmak ise etkinlik dolayısıyla memnuniyetini belirterek, “Ankara’da bisiklet etkinliklerinin olması, biz bisikletçiler için de iyi oluyor” dedi. 79 yaşındaki Mustafa Enginar, Bahçelievler 54.Cadde’de oturduğunu belirterek “Ben de sporla 1949 senesinden beri ilgiliyim. Güzel bir etkinlik, sporla ilgili etkinliklerin daha fazla yapılmasını dilerim” dedi.

Kaynak:İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.