Asgari ücrete ara zam talebi: ''Bedeli neden emekçi ödesin?''

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Gamze Şengel Taşcıer, artan enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle asgari ücretlilerin alım gücünün ciddi şekilde düştüğünü belirterek acil bir zam talebinde bulundu. Taşcıer, asgari ücretlinin yılın ilk beş ayında alım gücünün 3 bin 863 lira eridiğini, buna karşın gıda fiyatlarının yüzde 93 oranında arttığını vurguladı.

Asgari ücrete ara zam talebi: ''Bedeli neden emekçi ödesin?''
Yayınlanma:
Güncelleme:

CHP Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, yaptığı açıklamada, “Milyonlarca emekçi için bugünkü asgari ücret, yutkunmalarını imkânsızlaştıran bir düğüm haline gelmiştir. Emekçi geçim derdindeyken, şahsım iktidarı kötü yönetiminin faturasını ücretlilere çıkartarak, alın terinin karşılığı olan ücretleri enflasyonun sebebi olarak gösterme çabasında.” dedi. Taşcıer, asgari ücrete ara zam yapılmasının artık bir zorunluluk haline geldiğini belirtti.

ENFLASYON VE GIDA FİYATLARI

Taşcıer, asgari ücretlinin alım gücünün yılın ilk beş ayında 3 bin 863 lira eridiğini, gıda fiyatlarının ise yüzde 93 oranında arttığını hatırlatarak, "Açlıkla mücadele eden milyonlarca emekçi için bugünkü asgari ücret, yutkunmalarını imkânsızlaştıran bir düğüm haline gelmiştir." ifadelerini kullandı.

"ENFLASYONUN SEBEBİ ÜCRET ARTIŞI DEĞİL, KÖTÜ YÖNETİMDİR"

Maliye Bakanı’nın “fiyat istikrarı” söylemlerini eleştiren Taşcıer, “Ekonomi yönetiminin söylemleri ortada. Öte yandan bir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız var ki, evlere şenlik. Müjde vermekten sorun çözmeye zamanı kalmıyor. Çalışma hayatı, emek, emekçi, emekli, sosyal güvenlik olmasa dört dörtlük bakanlık yapacak. Kendisine göre ara zam için bir sebep yok. Çünkü bakan enflasyonun hesabını ücretliye verilen üç kuruşluk zamdan soruyor. Bilimden, ekonomiden, adaletten ve vicdandan uzaklaşan şahsım iktidarında tutarsızlık, istikrar sembolü oldu." dedi.

"HESAP ORTADA, GEÇİNEMİYORLAR"

Taşcıer, bakkallarda, pazarlarda ve marketlerdeki fiyat artışlarına dikkat çekerek, "Bakkalda, markette, pazarda fiyatlar uçtu. 2024’ün başında 8 lira olan ekmek bugün 10 lira. 5 ayda ücretlinin sofrasından 425 ekmek eksildi. Litresi 40 lira olan süt 45 liraya çıktı. 7 milyondan fazla yoksul çocuğun beslenme çantasından 47 litre süt eksildi. Geçtiğimiz yıl Haziran’da 11 bin 402 lira alan asgari ücretli, Ulusal Et Konseyi verilerine göre, kilosu 172 liradan 66 kilo kuzu eti alıyordu. Şu anda 17 bin lirayla sadece 48 kilo alabiliyor. Etin kilosu yüzde 105 zamlanarak 354 liraya kadar çıktı. Asgari ücretlinin sofrasından 18 kilo kuzu eti buhar oldu uçtu" dedi.

"BEDELİ NEDEN EMEKÇİ ÖDESİN?"

Taşcıer, emeğin hakkının teslim edilmesinin sosyal adaletin gereği olduğunu vurgulayarak, "Mevcut durumda, asgari ücretle çalışan milyonlarca emekçimiz, geçimlerini sağlamakta büyük zorluklar yaşıyor. Üstelik ülkemizde asgari ücret, artık vasat bir gelir seviyesini değil, insanların hayatta kalmak için savaşmak zorunda kaldığı acı bir gerçeği yansıtıyor. Ekonomik göstergeler ortada; enflasyon hızı gelir artışlarının çok üzerinde seyretmekte. Bu durum, halkın alım gücünü her geçen gün biraz daha düşürmekte ve hayat standardını geriletmektedir. Bu nedenle, acilen asgari ücrete anlamlı ve yeterli bir zam yapılması, insanca yaşayabilecek bir gelirin sağlanması elzemdir." ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.