Bahçe Hobi Eğitimi’ne büyük ilgi

Ankara Büyükşehir Belediyesi ANFA Genel Müdürlüğü tarafından ilk kez başlatılan "Bahçe Hobi Eğitim Programı"na her yaştan Başkentli yoğun ilgi gösteriyor.

Bahçe Hobi Eğitimi’ne büyük ilgi
Yayınlanma:
Güncelleme:

Ankara Büyükşehir Belediyesi ANFA Genel Müdürlüğü tarafından ilk kez başlatılan "Bahçe Hobi Eğitim Programı"na her yaştan Başkentli yoğun ilgi gösteriyor.

Altınpark Bitki Evi'nde verilen eğitimlere ilişkin bilgi veren ANFA Genel Müdürü Orhan Kaya, bitki bakımı ve dikimi konusunda Başkentlilerin ilgili olduğunu vurgulayarak, “Eğitimleri çeşitlendirip, bütün dallarda yaygınlaştırmaya çalışacağız. Yoğun bir talep var, insanlarımız oldukça ilgili. Bu ilgiye de kayıtsız kalmayarak, eğitimlerimize yıl boyunca ücretsiz olarak devam edeceğiz" dedi.    

YENİ PROJELER YOLDA

Bahçelerde ya da balkonlarda rengarenk, yaz-kış bitki ve çiçek çeşitliliğini artırarak, Başkent’i güzelleştirmek istediklerini ve bu yönde yeni projeler hazırladıklarını belirten Kaya, şu bilgileri verdi: “Biz istiyoruz ki, insanlar evlerindeki çiçeklerine, bahçelerindeki ağaçlarına bilinçli olarak baksınlar, toprağa değsinler, yeşili sevsinler ve yeni nesilleri de öyle yönlendirsinler. Vatandaşlarımızın yeşille iç içe olacağı çok güzel yeni projeler hazırlıyoruz” dedi. 

YEŞİLE DAİR HER ŞEY BU KURS’TA

Alanında uzman eğitmenler tarafından hem teorik hem de uygulamalı olarak gerçekleştirilen eğitimlerde; toprak harcı hazırlama, çim ekme, toprak serpme, gül yetiştiriciliği, bitki üretim ve koruma teknikleri, çiçek dikme, saksı değişimi, çukur açma ile bitki dikme yöntemleri üzerine bilgiler veriliyor. Bir haftalık eğitim programı süresince ANFA tarafından ağırlanan kursiyerler, ders aralarında kendileri için hazırlanan bahçede keyifli molalar vererek, yemekhaneden de yararlanabiliyor. Büyükşehir Belediyesi ayrıca önlükten bitki makasına kadar çok sayıda malzemeyi kursiyerlere ücretsiz olarak sağlıyor.


HER YAŞTAN KURSİYER

Yeşillerle bezenmiş ve özel olarak hazırlanmış serada gerçekleştirilen derslere katılan kursiyerler arasında emekliler de var, öğrenciler de. Yaş farkı olmaksızın daha yeşil bir dünya için bir araya gelen kursiyerlerden emekli bankacı olan 60 yaşındaki Ersin Sanal, sunulan bu hizmetten oldukça memnun. Hobi olarak yaptığı ağaç ve bitki yetiştiriciliğini ne kadar bilinçsiz bir şekilde yaptığını kursa katılınca fark ettiğini ifade eden Sanal, “Yaptığım işi en azından daha güzel daha iyi ve doğru olarak yapmak için bu eğitimin faydalı olduğunu düşünüyorum" diyor.

Ankara Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde okuyan 19 yaşındaki Gizem Demir ise, bu eğitimin kendine mesleki anlamda katkı sağlayacağını düşündüğünü belirterek, "Meslek hayatımda iyi işler yapabilmem için bana faydası olacağını düşündüm. Görsel anlamda da çok güzel bir ortam hazırlanmış. Böyle bir kurs düzenledikleri için Büyükşehir'e çok teşekkür ediyorum" sözleriyle memnuniyetini dile getiriyor. Doğa ve yeşil ile iç içe bir alanda gerçekleşen ve yıl boyu devam edecek olan Bahçe Hobi Eğitimi'ne katılmak isteyenlerin, Altınpark Bitki Evi'ne 2 adet fotoğraf ve kimlik fotokopisi ile başvurması gerekiyor.


 

Kaynak:Bülten

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.