Silvan'da öldürülen 8 teröristin, bombalı araçla yapılan 4 ayrı saldırının faili olduğu bildirildi. Öldürülen teröristlerin Diyarbakır'da polis...

Yayınlanma:
Güncelleme:

Silvan'da öldürülen 8 teröristin, bombalı araçla yapılan 4 ayrı saldırının faili olduğu bildirildi. Öldürülen teröristlerin Diyarbakır'da polis servisine saldırı düzenleyerek 8 polisi şehit eden failler olduğu ortaya çıktı. Valilik, öldürülen teröristlerden birinin terör örgütü PKK’nın sözde Diyarbakır sorumlusu, 2’sinin ise bombacısı olduğunu belirtti.

Diyarbakır Valiliği, önceki gün Silvan ilçesi kırsalında gerçekleştirilen operasyona ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “İl Jandarma Komutanlığınca karayollarına mayın ve EYP döşeyen yol kesen vatandaşların canına ve malına kast eden, vatandaşların seyahat özgürlüğünü kısıtlayan, adam kaçıran, araçlarını gasp edip yakan, askeri birlik ve askeri personel ile emniyet personeline saldırı yapan Çınar İlçe Emniyet Amirliği'ne, Sur Mermer jandarma Karakol Komutanlığı'na, Diyarbakır merkezinde polis servis aracına Hani İlçe Jandarma Komutanlığı'na bombalı araç ile saldıran Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük yatırımlarından olan Silvan Barajı'nın yapımını engellemek amacıyla saldırı, taciz ve eylem yapan Diyarbakır ili kırsal alanında faaliyet yürüten bölücü terör örgütü mensuplarının faaliyetlerinin tespiti, yakalanma ve etkisiz hale getirilmesi maksadıyla yapılan çalışmalar yapılmıştır. Bunun sonucunda söz konusu eylemlere katılan Silvan ilçesi Er geçidi kırsalında aralarında üst düzey örgüt yöneticilerinin de bulunduğu 10-12 örgüt mensubu tespit edilmiş, 14 Nisan 2016 saat 19.00'da itibaren icra edilen operasyon sırasında çıkan silahlı çatışmada 8 bölücü terör örgütü mensubu sözde alan sorumlusu Bager Cudi (K) Ramazan İmen, Batman doğumlu ile bölücü terör örgütünün 2 bombacısı da ölü olarak ele geçirilmiştir. Silah ve teçhizatı ile birlikte ölü olarak ele geçirilmiş, 4 bölücü terör örgütü mensubunun ise yaşanan sıcak temas esnasında etkisiz hale getirildiği değerlendirilmektedir. Olay bölgesinde yapılan arazi arama ve taraması sonucunda sığınak içerisinde 7 adet EYP olarak hazırlanmış mutfak tüpü, 70 kilogram amonyum nitrat, 1 adet, 1 adet el yapımı patlayıcı düzenekleri için akü, çok sayıda el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan koli bantları ile kazma ve kürek, 20 kalem muhtelif giyim malzemesi, 5 kalem yaklaşık 150 kilogram gıda malzemesi, 3 kalem muhtelif temizlik malzemesi, esnasında yaşanan çatışmada ölü ele geçirilen bölücü terör örgütü mensupları üzerinde 9 adet Kaleşnikof piyade tüfeği, 5 adet el bombası ve kılıfı, 4 adet roket atar mühimmatı, 1 adet, gece görüş dürbünü, 1 adet gece görüş gözlüğü, 5 adet el yapımı patlayıcı düzeneği, 1 adet tabanca ve şarjörü, 14 adet tabanca mühimmatı, 27 adet dolu Kaleşnikof şarjörü, 810 adet Kaleşnikof piyade tüfeği fişeği, 33 adet Kaleşnikof şarjör kılıfı, 2 adet el telsizi, 1 adet uydu almaç-göndermeç (telsiz), 30 adet el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan pil, el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan koli bandı, örgütsel içerikli dokümanları, sözde bölücü terör örgütünü simgeleyen bez parçası 13 adet sırt çantası, muhtelif giyim malzemesi, 13 adet uyku tulumu, 1 adet hava görüntüsünü engellemek maksatlı branda, muhtelif miktarda roket atar yaprak sevk barutu, 3 adet termal görüntüyü engellemek maksatlı şemsiye, fotoğraf makinesi, radyo ve kayıt cihazı, makineli tüfek dürbün aparatı ele geçirilmiştir' denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.