Bu yılan köy halkının korkulu rüyası oldu

Tokat Batmantaş köyünde halk tarafından görüldüğü iddia edilen yılan, tüm köy halkını tedirgin ediyor

Bu yılan köy halkının korkulu rüyası oldu
Yayınlanma:
Güncelleme:

Tokat Batmantaş köyünde halk tarafından görüldüğü iddia edilen yılan, tüm köy halkını tedirgin ediyor.

Tokat merkeze bağlı Batmantaş köyünde görüldüğü ileri sürülen dev yılan köylüleri korkutuyor.

2667187-yilan1.jpg

Tokat merkeze 40 kilometre uzaklıkta suyu ve doğası ile ünlü Batmantaş köyü dev yılan efsanesi ile anılır oldu. Dev yılan anlatılanlara göre yaklaşık 3-4 metre uzunluğunda soba borusu kalınlığında.

KÖYLÜLER KORKU DOLU ANLAR YAŞIYOR

2667188yilan2.jpg

Aylardır dilden dile anlatılan dev yılan nedeniyle köylüler korku yaşıyor. İddia edilen dev yılan bugüne kadar kimseye zarar vermemiş. Köylülerden bazıları yılanın gölet inşaatı nedeni ile yuvasının bozulmasından dolayı ortaya çıktığını tahmin ediyor. Köye yakın bir rüzgar elektrik santralinde çalışan Oğuzhan Güler, santralde çalışan arkadaşını köye bırakıp dönerken yol kenarında dev yılanı gördüğünü söyledi. İlk başlarda anlatılanlara inanmadığını ifade eden Güler, "Köyde büyük bir yılan olduğu ve çok büyük olduğu bahsediliyordu, efsane haline gelmişti.

TELEVİZYONDA GÖRDÜĞÜMÜZ PİTONA BENZİYOR

2667189yilan3.jpg

Tesadüfen bana da denk geldi. Dedikleri gibi büyük bacak kalınlığında 3-4 metre civarında uzunlukta. Genelde televizyonlarda gördüğümüz piton şeklinde idi. Onun da oralara gelme sebebi tahminimce gölet yapılırken yuvasının bozuldu. Şimdiye kadar herhangi birine zarar verdiği veya farklı bir tehlike unsuru oluşturduğu görülmedi. Ondan dolayı bizde zarar vermek istemedik hayvana. Ben köylülerin anlattıklarına inanmıyordum gözümle gördükten sonra bende inandım. Daha önce oralara mantar toplamaya gidiyorduk. Şimdi artık girmem yaklaşmam" dedi. Yılanı araçla geçerken yolun kenarındaki otların içinde fark ettiğini belirten Güler, "Yılan fobim olduğu için videoya çekmek veya herhangi bir şey yapmak aklıma gelmedi. Otların içerisinde yavaş yavaş ilerliyordu. Yılanı görünce bayağı ürperdim tedirgin olarak biran önce oradan uzaklaşmak istedim” diye konuştu.

2667190yilan4.jpg

Köy sakinlerinden Kemal Kaya ise köylülerin korkudan bağa bahçeye gidemez olduğunu söyledi. Köylülerin çocuğunu dışarı bırakmadığını anlatan Kaya,"Eniştem danaları kaybolmuş ararken yılanı yolun kenarında fark etmiş. Onu görünce yılan dikilmiş, dilini çıkarmış. Eniştem bir süre yılandan korkusuna hastalandı. `Gözümü yumduğum zaman yılan akılıma geliyor` diyordu. Yaklaşık 1.5 ay önce oldu" şeklinde konuştu.

HERKES ÇOK TEDİRGİN

Köy halkından 76 yaşındaki Cevat Demirci yılanın korkuttuğunu ve "Görenlerin bazısı yılanın başının büyük olduğunu bir insanı yutabileceğini belirtiyorlar. Korktuğumuz için dereye kuşburnu toplamaya gidemedik. Yılanın 4 metre uzunluğunda olduğunu söylüyorlar. Devlet kamera koydu, ama gözükmemiş orada. Köylüler yoldan geçmeye tedirgin oluyorlar. Çeşme var yakın yerde oray su içmeye uğramıyorlar. Herkes çok tedirgin. Ben yılanı görsem korkumdan tarlaya bir daha gelmem. Korkudan ölürüm" diye dile getirdi.

yilan6.jpg

Köy sakinlerinden Hatice Demirci, " Köyde bir korku var. Doğruluk payını bilemem ama komşulara inanmak gerek. Otlar biçilmeden evvel tarlaya korkudan gidilmiyordu. Şimdi rahatlıkla gidiyoruz. Önceden yılan ufak tefekti, şimdi ise büyük olduğunu söylüyorlar" diye ifade etti.

Kaynak:İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.