Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan net mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan net mesaj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ne katıldı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ne katıldı.

FESTİVALDE YARIŞMACI REKORU KIRILDI

Festivalde kürsüden katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye'nin milli teknoloji hamlesinin sembolü haline gelen bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Salı günü başlayan festivale ilginin bu yıl katlanarak arttığını görmekten memnuniyet duyuyorum. Geçtiğimiz yıl 16 başlıkta 4 bin 200 takım, 20 bin yarışmacı ve 2 bin 500 finalist ile etkinliğimiz gerçekleşmişti. Bu yıl ise 19 yarışma alanı ve ilave 6 yeni başlıkta 17 bin 400 takım, 50 bin yarışmacı başvurusu ve 10 bin finalist ülkemizin 81 vilayetinin tamamı ve 122 ülke katılımcısıyla TEKNOFEST rekor kırdı. İnşallah kısa sürede bu etkinliğin ülkemizin en önemli markalarından biri haline geleceğine inanıyorum. Burasını gençlerimiz başta olmak milletimizin teknoloji alanında sınırlı imkanlarla bile neler yapabileceğini gösteren bir platform olarak görüyorum” diye konuştu.

HEDEF 1 MİLYONA ULAŞMAK

TEKNOFEST'i ziyaret edenlerin sayısının 500 bini aştığını vurgulayan Erdoğan, “Bu ne demek. Geçen yılı aşmış durumda. İnşallah bugünün bütünü ve yarın hedef artık 1 milyona ulaşmak. Bunu başarmak suretiyle gençlerimize teknolojiyi yerli ve milli olarak sevdirmek en büyük aşkımızdır. Bu millet bunu başaracak. Artık biz kendimize yeteceğiz. Her şey hayal ile başlar. İnançla birleştiğinde ise ortaya başarı çıkar. Millet olarak yıllarca hayal kurmamıza engel olmaya çalıştılar. Bize giydirilen 3 beden küçük gömlekle yaşamamızı istediler. Bize de siz geri kalmış bir ülkesiniz öyle kalın dediler. Geçmişte pek çok devlet adamı bu kısır döngüyü kırmak için gayret göstermiş kimileri bir parça yol da almıştır. 17 yıl önce ülke yönetimini devraldığımızda Türkiye hala geri kalmışlık zinciri ile bağlanmış haldeydi. 81 vilayetimizin alt yapı sorunlarını çözerek milletimizi özlemini çektiği hizmetlere kavuşturmak için kolları sıvadık. Vesayet ile mücadeleyle girişerek demokrasimizi güçlendirdik. Aynı şekilde ekonomimizi uluslararası rekabete uygun şekilde reforme ederek üretimin istihdamın rekabetin ihracatın büyümenin ve teknolojinin gelişmesini sağladık. Böylece mahkum edilmek istendiğimiz geri kalmışlık zincirlerini parçaladık. Bu mücadele kolay geçmedi. Önümüze her türlü tuzak engel çıkartıldı. Yeri geldi partimizi kapatmaya kalktılar. Yeri geldi terör örgütleri ile ülkemizi kana ve ateşe boğmaya çalıştılar. Yer geldi sokakları karıştırmak, milletimizin fertlerini düşman etmek içini uğraştılar. Yeri geldi emniyet yargı teşkilatı, yeri geldi ordu içindeki çete vasıtasıyla darbe girişiminde bulundular. Kardeşliğimiz yanında ekonomimizi de hedef aldılar. Biz milletimiz ile birlikte bu saldırıların hepsini birer birer boşa çıkarmayı başardık. Bugün Türkiye her alanda güçlü alt yapıya sahip. Maruz kaldığımız tüm saldırılara rağmen güçlü şekilde ayakta olan ekonomimiz var. Dış politikada etkin bir güç durumundayız. Sadece kendimize yeni ve parlak bir gelecek inşa etmekte kalmadık, gözünü ve yüreğini bize yöneltmiş yüzlerce milyon kardeşimize de umut verdik” ifadelerini kullandı.

er-002.jpg

BÜYÜK MÜCADELELER VERDİK

Büyük devlet ve millet olmanın yolunun büyük dertlerle mücadele etmekten geçtiğini söyleyen Erdoğan, “Türkiye şayet kendisine biçilen geri kalmış ve az gelişmiş ülke rolünü kabul edip başını kasap bıçağının önüne kuzu kuzu uzatmış olsaydı, yaşadığımız sıkıntıların çoğu gündemimizde olmayacaktı. Ama bu millet tarihin hiçbir döneminde esareti kabul etmemiştir, etmeyecektir. Biz de milletimizin bu hasletini bildiğimiz için ne kadar büyük tehlikeli olursa olsun istiklalimiz ve istikbalimiz için hiçbir mücadeleden geri durmadık. Gerektiğinde bu milleti göbeğini kaşıyan adam diyerek küçümseyenlerin üzerine gittik. Gerektiğinde terör örgütleri aracılığıyla ülkemize rota tayin etmeye kalkanların suratına bir şamar gibi indik” dedi.

NE DÜŞÜNÜYORSAK AÇIKÇA İFADE EDECEĞİZ

“Bugün BM Genel Kurul toplantıları için Amerika'ya gidiyoruz. Ülkemizdeki, bölgemizdeki dünyadaki gelişmelere dair ne düşünüyorsak, ne yapmak istiyorsak hepsini tüm devletlerin temsilcilerinin önünde açıkça ifade edeceğiz. Gizli saklı değil açık ve net. Devlet başkanları ile yaptığımız ikili görüşmelerde de yine kendilerine bunları açık net olarak anlatacağız. Dünya ekonomisi toplanacak, onlarla bunları konuşacağız. Türkiye'nin bu büyük meydan okumasının elbette bir bedeli vardır. Ama biz bu topraklarda yaşamaya karar vermekle zaten her türlü bedeli ödemeyi göze almışız. Dolayısıyla bize gizli açık tehditlerle bedel ödetmeyi düşünenler bunun hesabını yapanlar beyhude bir işle uğraştıklarını bilmeliler. Ölümden öte köy mü var diyorlar. Bu millet en ağır bedeli olan ölümden bile korkmadığını 15 Temmuz'da göstermiştir. Ülkemizi yeniden bir kısır döngüye hapsetmeye çalışanlara karşı vereceğimiz en güzel cevap burasıdır. Ülkemizi hedeflerinden alıkoymak isteyenlere cevabımızı, heyecanımız azmimizi kaybetmeden çok çalışarak vereceğiz. Bizim milletimiz bir şeye inandığında Allah'ın izniyle onu durdurabilecek hiçbir güç yoktur. İnşallah bu millet bir daha asla kendini korumak, dostlarına destek olmak, mazlumların elinden tutmak hedeflerine ulaşmak için kimsin inayetine, lutfuna ihtiyaç duymayacaktır.” dedi.

t-022.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.