Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Tehditlere boyun eğmeyiz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Tehditlere boyun eğmeyiz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Gazi Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreninde konuştu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Gazi Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreninde konuştu.

DİNAMİK DÖNÜŞÜM ÇAĞINDAYIZ

2019-2020 Akademik Yılı'nın Gazi Üniversitesi'nin tüm öğrencileri, akademik ve idari personeli için hayırlı olması temennisinde bulunan Oktay, “Artık yükseköğretim kurumlarından sadece öğrenciye eğitim vermesi değil, ulusal ekonomiye ve teknolojik gelişmeye katkı sağlaması ve uluslararası alanda rekabetçi olması beklenmektedir. Ayrıca inovasyon ve ARGE çalışmaları başta olmak üzere tasarımdan üretime uzanan süreçte özel sektör-üniversite iş birlikleri her geçen gün daha önemli hale gelmektedir. İçinde bulunduğumuz dönem, çağın kendisinin de sürekli değiştiği dinamik bir dönüşüm çağıdır. Küreselleşmenin etkisiyle global gelişmeler hayatımızı doğrudan etkilemekte, teknolojik yenilikler hayallerin ötesindeki imkanların önünü açmaktadır.

Bu dönüşüm, araştırma ve eğitim yöntemlerinde gerçekleşen yeniliklerle yükseköğretim alanında eşsiz fırsatlar sunmaktadır. Ancak aynı zamanda geleneksel entelektüel kavramların tek tipleştiği, kamu- yükseköğretim ilişkisinin özel sektöre yaklaştığı ve öğrencilerin meslek seçme eğilimlerinin değiştiği de bir gerçektir” ifadelerini kullandı.

YABANCI ÖĞRENCİ SAYISI ARTIŞ GÖSTERMEKTEDİR

Bugün, yükseköğrenimin de dahil olduğu eğitim-öğretim bütçesinin 10 milyar seviyesinden 161 milyar liranın üzerine çıktığına dikkat çeken Oktay, “Üniversite sayımız 76'dan, 207'ye, öğretim personeli sayımız 70 binden 168 bine, öğrenci sayımız ise 1,6 milyondan 8 milyona yükselmiştir. Bunun yanında Gazi Üniversitesi gibi üniversitelerimizin, sınırlarımızı aşarak uluslararası birer eğitim kurumuna dönüştüklerine şahit oluyoruz. Uluslararası öğrencilerin önde gelen tercihlerinden biri olan üniversitelerimizin yabancı öğrenci sayısı her yeni akademik yılda artış göstermektedir ve 2019 itibariyle 170 bine ulaşmıştır. Bilim insanı destekleri kapsamında 17 yılda yaklaşık 153 bin bilim insanımıza 2 milyar lira destek sağlanmış; üniversitelerimize ARGE ve TEKNOKENT yatırımları için 9,3 milyar lira teşvik verilmiştir.

YÜKSEKÖĞRETİM ÇALIŞMALARINI DESTEKLİYORUZ

Ayrıca sadece ülkemizde değil, insani kriz ve savaşın hayatı durma noktasına getirdiği Suriye'de de yükseköğretim çalışmalarını destekliyoruz. Bölgede verdiğimiz mücadele sonucu güvenli hale gelen Cerablus, El-Bab, Azez ve Afrin'de Gaziantep Üniversitesi'ne bağlı fakülte ve yüksekokullar açılmış durumda. Geçtiğimiz yıl Cerablus'ta eğitime başlayan Meslek Yüksek Okulu'ndan sonra El Bab'ta İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Azez'de İslami İlimler Fakültesi, Afrin'de ise Eğitim Fakültesi, yarın itibariyle Suriyeli kardeşlerimize eğitim vermeye başlıyor. Böylece bir taraftan insanlığın temel değerlerinin ve bilgi birikiminin korunması sağlanırken, Suriye'de ihtiyaç duyulan insan kaynağının da en hızlı şekilde yetişmesine katkı sağlanmaktadır” dedi.

SURİYELİ MÜLTECİLERİN GERİ DÖNÜŞÜ SAĞLANACAKTIR

“Biz oluşturduğumuz güvenli bölgelerde insanca yaşamanın gereğini yerine getiriyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Oktay, “Güvenlik, sağlık ve eğitim başta olmak üzere; barınma, yol, su, elektrik dâhil tüm yerel yönetim hizmetlerini, hiçbir ayrım yapmadan Suriyeli kardeşlerimizin kullanımına sunuyoruz. Fırat Kalkanı ve Afrin güvenli bölgelerine, 370 bin mülteci gönüllü geri dönüş yapmıştır. Şimdi sıra Fırat'ın doğusunda güvenli bölgeyi oluşturmaktadır. Türkiye hem güney sınırlarımızı tehdit eden terör örgütlerine haddini bildirecek hem de Türkiye'de bulunan Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmelerine fırsat sağlayacaktır. Uluslararası camiaya mesajımız nettir: Türkiye tehditlerle hareket edecek bir ülke değildir.

TÜRKİYE KENDİ YOLUNU KENDİ BELİRLER

Söz konusu Türkiye'nin güvenliği olduğunda, Cumhurbaşkanımızın her zaman vurguladığı gibi ‘Türkiye kendi yolunu kendi belirler; kendi göbeğini kendi keser.' Hem sınırlarımızda huzurun hakim olması hem de Suriyeli kardeşlerimizin geleceği için ‘Suriye'nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinden yana' tutumumuzu sonuna kadar devam ettirmekte kararlıyız” açıklamasında bulundu.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.