Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal'dan 12 Eylül Darbesinin yıldönümü mesajı

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal'dan 12 Eylül Darbesinin yıldönümü mesajı

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, 12 Eylül Darbesinin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı

A+A-

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, 12 Eylül Darbesinin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı
Gültekin Uysal, “12 Eylül'de seçilmiş hükümetin Başbakanı olarak darbecilerin ilk hedefi olmuş Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel'i ve ahirete intikal etmiş tüm demokrasi taraftarlarını rahmetle anıyorum” dedi.

Uygulamaları ve sorunları ile 12 Eylül zihniyetinin hala yaşamaya devam ettiğini ifade eden Genel Başkan Gültekin Uysal, yaptığı yazılı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:

“12 Eylül ile sahip oldukları gücü tahsis edenler, darbeleri lanetlemekte ve bunu fırsat bilmekte de pek mahirler”

“12 Eylül kurumları, hürriyetlere karşı tavrı, kanun ve nizamı, zihniyeti ile yaşıyor. Maalesef 12 Eylül'ün ruhu "aramızda".

Hak ve hürriyetleri gasp eden, bin bir emekle elde edilmiş demokratik kazanımları iç eden bir düzen... Yaşattığı acılar ve sosyal travma sonrası ortaya çıkan fırsatlar ve bu fırsatları kendi gücünü tahkim etmek adına değerlendirmeyen siyasi anlayışlar...

Milletimizi, devletimizi, sosyal servetimiz ve siyasal sermayemizi tahkir eden 12 Eylül'ü, bugün sahip oldukları gücü tahsis eden bir "lütuf" olarak görenler, darbeleri lanetlemekte olduğu gibi fırsat bilmekte de mahirler.

Darbeleri hassaten lanetlemenin yolu, yok ettiği hak ve hürriyetleri, alt üst ettiği sosyal ve siyasal düzeni önce tesis etmek, sonra ise gelişmesi için gayret göstermektir.

Geldiğimiz noktada 12 Eylül'ün aldıklarını yerine koymak şöyle dursun, darbecilerin dahi "biz bunu nasıl düşünemedik" diyebilecekleri bir baskı, bir hürriyet karşıtı mücadele ile karşı karşıyayız.

“Bilin ki bu düzen de değişecek!”

Çok az şey değişti!

12 Eylül'de duvarlara yazılan yazılara ceza verilirken bugün cezalar kaldı, duvarlar değişti.

Sansür kaldı, getirilen mecralar değişti.

Vesayet kaldı, yapanlar değişti

Meclis kaldı, yetkileri(!) değişti.

Demokrasinin adı kaldı, mahiyeti değişti

12 Eylül'ün anlayışı kaldı, isimler değişti.

Bilin ki bu düzen de değişecek!

Bu ülkeye gerçekten demokrasi gelecek.

Hürriyetçi demokratların mücadelesi devam edecek.

Öyle kuru kuruya değil demokrasiye sahip çıkarak, demokrasiyi savunarak 27 Mayıslara, 12 Eylüllere, 28 Şubatlara, 15 Temmuzlara lanet ediyoruz.

"Daha fazla hürriyet, daha güçlü demokrasi" dediği için darbelere muhatap olmuş, darbelerin mağduriyetini gerçekten yaşamış Demokrat geleneğin temsilcilerini,12 Eylül'de seçilmiş hükümetin Başbakanı olarak darbecilerin ilk hedefi olmuş Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel'i ve ahirete intikal etmiş tüm demokrasi taraftarlarını rahmetle anıyorum.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.