Emboli nedir? Emboli neden olur?

Emboli, bir damar içinde oluşan pıhtının kan akımıyla taşınarak başka bir damarda tıkanmaya neden olması durumu olarak ifade ediliyor. Emboli tanımı, emboli nedenleri, emboli belirtileri, emboli türleri hakkında detaylı bilgi haberimizde…

Emboli nedir? Emboli neden olur?
Yayınlanma:

Emboli, vücudun herhangi bir bölgesindeki bir damarda meydana gelebilir. Emboli’nin çeşitli türleri vardır.

EN YAYGIN GÖRÜLEN EMBOLİ TÜRLERİ NELERDİR?

Akciğer embolisi: Akciğer embolisi, akciğer damarlarında tıkanmaya neden olan bir pıhtı olarak karşımıza çıkıyor.

Venöz tromboemboli (VTE): VTE, derin ven trombozu (DVT) ve pulmoner emboli (PE) olmak üzere iki ana türden oluşuyor. DVT, bacak veya pelvisteki bir derin venin pıhtılaşması olarak biliniyor. PE ise, DVT'den kaynaklanan bir pıhtının akciğerlere gitmesi olarak tanımlanır.

Serebral emboli: Serebral emboli, beyindeki bir damarı tıkayan bir pıhtı. Serebral emboli, felce neden olabiliyor.

Mitral kapak embolisi: Mitral kapak embolisi, kalpteki mitral kapakta oluşan bir pıhtının kan akımıyla taşınarak başka bir organa gitmesine neden olan bir durum.

ciger.jpg

EMBOLİ NEDENLERİ NELERDİR?

Derin ven trombozu (DVT): DVT, bacak veya pelvisteki bir derin venin pıhtılaşması olarak ifade ediliyor. DVT'nin en yaygın nedeni, bacaklardaki kanın durağanlaşması. Bu durum, uzun süre hareketsiz kalma, uzun mesafeli yolculuklar, hamilelik ve doğum gibi durumlarda görülebiliyor.

Kalbin sağ tarafında oluşan pıhtılar: Kalbin sağ tarafı, vücuttan gelen kirli kanı toplar. Bu bölgede oluşan pıhtılar, kan akımıyla taşınarak akciğerlere gidebilir.

Kalbin sağ tarafında pıhtı oluşumuna; kalp yetmezliği, kalp kapak hastalıkları, kalp ameliyatları neden oluyor. Kanın pıhtılaşmasını artıran faktörler, emboli riskini de artırır. Bu faktörler ise kanser, hormon tedavisi, bazı ilaçlar mesela doğum kontrol hapları ve genetik faktörler olarak ifade ediliyor.

EMBOLİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Ağrı
  • Nefes darlığı
  • Bayılma
  • Baş dönmesi
  • Konuşma güçlüğü
  • Görme bozuklukları

Kaynak:Basın Bülteni

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.