Erken doğan bebeklerin gözleri risk altında

Göz dokularının 40 haftadan önce gelişimini tamamlayamadığını vurgulayan Göz Doktoru Op. Şeyda Atabay, prematürelerin zamanında doğan bebeklere göre göz problemleri açısından daha fazla risk altında olduğuna dikkat çekti

Erken doğan bebeklerin gözleri risk altında
Yayınlanma:
Güncelleme:

Erken doğan bebeklerde gelişebilecek göz problemi konusunda uyaran Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, normal bir gebeliğin ortalama uzunluğunun yaklaşık 40 hafta (280 gün) olduğunu hatırlattı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 36 haftadan erken doğumların prematüre kabul edildiğini vurgulayan Atabey, "Prematüre bebekler tam zamanında doğmuş bebeklere göre göz problemleri açısından daha fazla risk altındadır ve doğum ne kadar erkense bu risk artmaktadır” dedi.

Göz dokularının 40 haftadan önce gelişimini tamamlayamadığını kaydeden Op. Dr. Şeyda Atabay, “Erken doğan bir bebekte özellikle kuvöz ve oksijen tedavisi alan bir bebekte periferik retina damar tabakası gelişimini tamamlayamadan durur ve gelişmemiş düzensiz damarlar oluşturur. Bu damarlar kanamaya meyilli damarlardır. Prematüre retinopatisi retinanın normal dokusunun anormal kan damarları ve fibröz doku tarafından işgal edilmesine verilen isimdir. ROP retinada kötü yara iyileşmesi, retina dekolmanı ve sonunda kötü veya hiç görmemeye sebep olur. Bazı vakalarda tam körlük gelişir. Tüm prematüre bebeklerin ROP riski vardır. Çok düşük doğum kilolu bebekler ek risk altındadır. Özellikle de bu bebekler hemen yüksek oksijen ortamına alınmak zorunda kaldıysa risk çok daha fazladır” diye konuştu.

"PREMATÜRELERDE GÖZ MUAYENESİ ATLANMAMALI"

Tüm bebeklerin göz muayenesinden geçmelerinin şart olduğunu ifade eden Atabay, “Ancak prematüre bebeklerde ise göz muayenesi bir zaruriyettir. Özel muayene yöntemleri ile retina muayenesi yapılmalıdır ve retinopati tespitinde lazer tedavileri gerekebilmektedir. Bu bebekler hayatları boyunca göz hastasıdır ve kontrolleri aksatılmadan yapılmalıdır” uyarısında bulundu.

İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.