fil hastalığından kurtuldu

İstanbul’da çocukluğunda yakalandığı fil hastalığı nedeniyle bacak kalınlığı 100 santimetreye ulaşan Hasan Akgül yıllarca aradığı şifayı sonunda...

fil hastalığından kurtuldu
Yayınlanma:
Güncelleme:

İstanbul’da çocukluğunda yakalandığı fil hastalığı nedeniyle bacak kalınlığı 100 santimetreye ulaşan Hasan Akgül yıllarca aradığı şifayı sonunda buldu. Çocukluğunda yakalandığı fil hastalığı için 40 yıldır çalmadık kapı bırakmayan Akgül, Medicana International İstanbul Hastanesinde tedavi gördü.

40 yıl sonra fil hastalığından kurtuldu
47 yaşında olan ve İstanbul’da yaşayan Hasan Akgül, ilk defa 6 yaşında karşılaştığı fil hastalığının ilk kez bir enfeksiyonla başladığını belirtti. Akgül, “6 yaşındaydım ilk belirti verdiğinde. Önce kızarıklık ve sonra şişkinlik oldu. 5 yıl sonra da diğer bacağa geçti. Gitmediğim hastane, doktor kalmadı. Hastanelerin kapısını aşındırdım. Teşhis edilemedi" dedi. Bu durumun iş hayatını da etkilediğini belirten Akgül, “2 çocuğum var. Evime, çocuklarıma ve eşime bakmak zorundayım. Bağlama ustasıyım. Bağlama üretiyorum. Belki ayakta durmam gerekmiyor ama kımıldasam ağrı veriyor bu hastalık. Yaralar açılmıştı. Akıntılar oluyordu, çocuk beziyle bağlamak zorunda kalıyordum. İşte bu sebeplerden dolayı 1 yıl önce işten ayrılmak zorunda kaldım. Beni hem maddi hem manevi yönden olumsuz yönde etkiledi. Bacaklarımın yarattığı görüntüden dolayı herkesin meraklı bakışlarıyka karşı karşıya kalıyordum. Bu durum beni psikolojik olarak da yordu" dedi. Medicana International İstanbul Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Vildan Çerçi'ye başvurduğunu belirten Akgül, "Yıllardır verdiğim çaba 2 ay içerisinde sonuç verdi. Şuan yaşadığım mutluluğu anlatamayacak kadar derin duygular içerisindeyim" dedi. Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Vildan Çerçi de fil hastalığı hakkında şu bilgileri verdi: “Bu tür ileri derece vakalara tanı koymak için bir tetkike ihtiyacımız yok. Ama yeni başlayan bacak ödemlerinde lenfatik sistemine baskı uygulayabilecek diğer faktörler ekarte edilmelidir.Gerekli görülen vakalarda lenfatik sistemi görüntülemek için lenfosintigrafi tetkiki yapılabilir. Manuel lenf drenaj teknikleri ile tedavi uyguladık. Bu tedavi de iki farklı manuel tedavi ekolü vardır.Földi tekniği (Almanya), Casley-Smith(Avustralya).Ben Casley Smith metodunu temel alarak, kendi yöntemlerimi de ekleyerek tedavi uyguladım. Tedavide temel kural vücudun var olan lenfatik drenaj haritasına uygun olarak, manuel(elle) yolla lenfatik sıvıyı kan dolaşımına yönlendirip, birikmiş bir lenf sıvısını boşaltmaktır. Öncelikle sağlam lenfatik alanlar kan dolaşımına doğru yönlendirilir.Bu sağlandıktan sonra hasta bacaktaki lenf sıvısı bandajlama ve elle, boşaltılan bu alanlara yönlendiririlir. Daha sonra idrarla vücuttan atılır. Bacağın en şiş yeri 100 cm’di. Şuan 60 cm. Hasta yakınlarına öğretilen basitleştirilmiş masaj bandajlama ve basınçlı çorap giyilmesi ile bacak incelmeye devam edecektir. Tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunları yaratabilir. Lenf sıvısı proteinden zengin olduğundan enfeksiyon oluşma riski çok yüksektir ve tekrarlayan enfeksiyonlar ölümcül olabilmektedir" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.