Galericiyim, zekatımı nasıl vermeliyim?

Galericiyim, zekatımı nasıl vermeliyim?

Adana İl Müftüsü Dr. Hasan Çınar siz değerli okurlarımızdan gelen sorulara cevap vermeye devam ediyor. Çınar Galericiyim, zekatımı nasıl vermeliyim sorusunu yanıtladı?

A+A-

Soru: Galericiyim, zekatımı nasıl vermeliyim?

Cevap: Kaç tane ticari aracımız varsa, piyasa değeri ne kadarsa, borçlarımızı çıktıktan ve bir kameri yıl (354 gün) üzerinden geçtikten sonra zekatını vermemiz farzdır.

Araba, traktör, otobüs vb. ticari olanları zekata tabidir. Ama galericinin özel arabası, eşinin arabası, çiftçinin traktörü vs. bunlar ticari olmadığı için zekata da dahil olmazlar.

Bir şahsın 3-5 vs. taksi veya otobüsü var. Yolcu taşıyıcısıdır. Kazancından zekat verir. Yolcu taşıyan araçların kendileri değil kazançları nisaba (80.18 gr. altın kıymetine) ulaşırsa, üzerinden bir yıl geçince zekat vermek farz olur.

Soru: Elmas, inci, pırlanta gibi pahalı madenlere neden zekat verilmez?

Cevap: Hanımefendilerin ziynet olarak kullandığı altın ve gümüşe zekat düşer ancak elmas, zümrüt vb. zekat düşmez. Altın ve gümüşe zekat düşer çünkü zekatın şartı olan hükmi nema (artabilme özelliği) kendisinde vardır. Ayrıca paradır ve genelde tedavülde mevcut olan bir şeydir. Elmas, inci vb. madenlere zekat (ticari amaçla olmadığında) düşmez. Çünkü para değildir ve genelde altın, gümüş gibi tedavülde olan bir şey değildir. "Bunlar çok değerlidir" diyerek "zekat verilmesi gerekir" demek doğru olmaz. Çünkü zekat verilmesi için tek ölçüt değerli olmak değildir. Mesela bir fabrikatörün fabrikası belki milyonlarca lira değerindedir. Bu da bir zenginlik ölçütü olarak kabul edilebilir ama bizzat fabrikaya zekat düşmez. Kazancına zekat düşer.

Soru: Nişanlılar resmi nikah kıydırmadan dini nikah kıydırmalılar mı?

Cevap: Hayır. Dini nikah eşleri evli yapar. Her türlü mesuliyeti içine alır. Geri dönüşü zordur. Bu sebeple taraflara nişanlılık döneminde dini nikah kıydırmamaları tavsiye edilir. Resmî nikah olmadan akdedilen dini nikahın sonradan özellikle kızı ve ailesini bir çok yönüyle mağdur ettiği konusunda maalesef çokça örnek vardır. Örneğin herhangi bir problem söz konusu olduğunda kız tarafı ayrılmak istediğinde erkeğin boşamadığı ve kız tarafını mağdur ettiği bilinmektedir. Boşamadığı müddetçe kız bir başkasıyla evlenemez.

Nişanlılık döneminde mahremiyet sınırlarına dikkat ederek evlilik hazırlıklarını yapmak lazımdır. Ebeveyn, resmî nikah olmadan kıyılan dini nikahın ilerde doğabilecek muhtemel problemlerdeki sakıncalarını hesap ederek ona göre adım atmalıdır.

Sevgi ve hürmetlerimle…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.