Güldüğüne bakmayın aslında acı çekiyor

Diş fırçalarken, makyaj yaparken bile acı çeken trigeminal nevralji hastası Amy Cook, hastalığın daha çok bilinmesini istiyor

Güldüğüne bakmayın aslında acı çekiyor
Yayınlanma:
Güncelleme:

21 yaşındaki Amy Cook, nadir görülen trigeminal nevralji hastalığından muzdarip... Kronik ağrı bozukluğu, trigeminal siniri etkiliyor ve yüz bölgesinde dayanılmaz ağrılara sebep oluyor.

Daily Mail'in haberine göre; Trigeminal nevralji hastalığında hastanın ızdırap dolu anlar yaşaması için küçük bir uyarı yeterli. Diş fırçalamak, makyaj yapmak bu dayanılmaz ağrıları tetikliyor. Amy Cook, tedavi olamayıp bu acıları çekmeye mecbur olduğu için ağrılarını ölüm cezası gibi görüyor.

Büyüleyici gülümsemesinin ardından acı verici bir gerçek yatıyor. İki yıldır yüzünde bıçak saplanırcasına keskin ağrılara dayanıyor. Yüzünde, çenesinde ve alnında duyduğu ağrılar da hayatını adeta işkenceye çevirdi.

TEDAVİSİ YOK

Ancak genç kız için hastalığın en zor kısmı ise hastalığının tedavi edilemiyor olması...

"Sorunumun ne olduğunu ve tedavisinin olmadığını ilk öğrendiğimde çok genç olduğum için hayatım sona ermiş gibi hissediyordum, yıkılmıştım. Bazen uyanıyorum ve hayatımdan nefret ettiğimi düşünüyorum" diyen Amy Cook, "Çok kötü olunca çalışamıyorum. Neden buna 'intihar hastalığı' dediklerini çok iyi anlıyorum" açıklamasında bulundu.

Tanı almadan önce insanların ona inanmadığını ifade eden Amy, "Arkadaşlarım benden uzaklaşıyordu çünkü ben devamlı hastalığımla ilgili şikayetlerde bulunuyordum. Sağlıklı göründüğüm için de insanlar bana inanmıyordu, dikkat çekmeye çalıştığımı düşünüyorlardı" dedi.

HER GÜN DEFALARCA KEZ AĞRI KESİCİ ALIYOR

Amy, ağrılarına göğüs gerebilmek için her gün defalarca kez ağrı kesici almak zorunda kalıyor ve acısını hafifletmek için ozon tedavisi deniyor.

Çoğu insanın trigeminal nevralji hakkında hiçbir fikri olmadığını söyleyen Amy Cook, "Daha fazla insanın hastalığı tanıyıp daha fazla ciddiye alınmasını istiyorum. İnsanları bilinçlendirmeye karar verdim. Ayrıca bu nadir durum ile yalnız olmadığımı bilmek beni mutlu etti. Bunu kabul etmek gerektiğini fark ettim ve pozitif kalmaya başladım. Bu süreçte annem bana çok destek verdi ve benimle gurur duyuyor. Ben de bir amaca hizmet ettiğim için mutluyum" dedi.

TRİGEMİNAL NEVRALJİ NEDİR?

Trigeminal nevralji, yüz bölgesini tutan nöropatik bir ağrıdır. Trigeminal nevralji, trigeminal sinirin bir ya da daha fazla dalının kapsadığı alanda gelişen, ani, genellikle tek taraflı, şiddetli, kısa süreli, şimşek gibi saplanan bir ağrıdır. Yüz yıkama, yüze dokunma, yemek yeme gibi etkenlerle başlayıp şiddetlenebilir. Çeşitli çalışmalarda, trigeminal nevralji görülme sıklığının 100 binde 5 ile 25 arasında olduğu bildirilmiştir. Kadınlarda 1.7-2.2 kat daha sık olduğu görüldüğü  biliniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.