Hak-İş anaların acılarını paylaştı

Hak-İş anaların acılarını paylaştı

Hak-İş Konfederasyonu Başkanlar Kurulu, Genel Başkan Mahmut Arslan başkanlığında toplandı. Arslan, “Hak-İş olarak evlatları ellerinden alınan anaların acılarını paylaşıyoruz” dedi.

A+A-

Hak-İş Konfederasyonu Başkanlar Kurulu, Genel Başkan Mahmut Arslan başkanlığında toplandı. Arslan, “Hak-İş olarak evlatları ellerinden alınan anaların acılarını paylaşıyoruz” dedi.

ÜLKEMİZİN HAK ETMEDİĞİ BİR DARBEYİ YAŞAMIŞ OLDUK

Hak-İş Konfederasyonu Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantı öncesinde konuşan Arslan, 12 Eylül darbesinin yıl dönümünün yaklaştığını hatırlatarak, “12 Eylül 1980 darbesi ülkemizin bütünüyle bir şekilde etkilendiği ancak en çok işçi hareketinin etkilendiği bir askeri darbedir. Ne yazık ki amaçları ve elde edilen sonuçlar itibarıyla bugünden geriye doğru dönüp baktığımızda olumlu olarak elde ettiğimiz hiçbir sonuç ortaya çıkmamıştır. Bu darbeyi yapanlar ülkemizin insan kaynağını, ülkemizin içinde bulunduğu yeri analiz edememişler ve uluslararası bir kısım çevrelerin desteği ve yönlendirmesiyle ülkemizin hak etmediği bir darbeyi yaşamış olduk. 
İşçi hareketi, sendikalar ve başta Hak-İş ve bazı konfederasyonlar kapatılarak uzun süre sendikal faaliyet yapılamadı. Toplu sözleşmelerimiz tahkime gönderildi, Yüksek Hakem Kurulu tarafından yaklaşık 4 yıl sözleşme, toplu sözleşme ve sendikal faaliyet yapamadığımız yerlerde ne yazık ki büyük işçi kıyımları oldu. Büyük baskılar, tehditler ve işçi hareketi kazanmış olduğu 1960’lardaki pek çok şey başta kıdem tazminatı olmak üzere ne yazık ki kazandığımız ikramiyeler, kıdem tazminatları ve sendikal haklardaki ilerlemelerin hepsi, darbeciler ve onun iş birliği yaptığı sendikalar tarafından geri alınmıştır” ifadelerini kullandı.
12 Eylül darbesinin birkaç yönüyle farklı bir ufuk açtığını ifade eden Arslan, “İlk defa bir darbeci zihniyet yargılanmıştır. Hak- İş’in de destek verdiği ‘darbelerin karanlığından demokrasinin aydınlığına evet’ kampanyamız 12 Eylül 2010’daki referandumda değişiklik talep ettiğimiz maddelerden bir tanesi de Anayasa'nın 15. maddesi, bu madde darbecilerin yargılanmasının önünde kalem gibi duran bir maddeydi. 12 Eylül referandumu bu maddeyi kaldırdı ve aradan 2 yıl geçtikten sonra 12 Eylül darbecileri yargı önüne çıkarıldı. Bu çok tarihi bir karardır. Her ne kadar yargılananlar belirli yaş sınırını geçmiş, hayattan beklentileri azalmış kişiler olsa da, 12 Eylül’ün yargılanmış olması çok anlamlıydı. Biz o yargılanmalara müdahil olduk ve süreci Hak-İş olarak takip ettik. Yargılamalar, bütün engellemelere rağmen bazılarının müebbet hapsiyle cezalandırılmıştır. Bu bizim demokrasi tarihimizin en büyük başarılarından bir tanesidir. Artık askeri vesayeti kullanarak ülkede darbe yapma geleneği, alışkanlıkları sona erdirilmiş. Darbe yapmayı düşünenlerin yargılanabileceği onlar tarafından da bilinmiştir, bu son derece önemlidir” şeklinde konuştu.

ONLARIN YÜREĞİNDEKİ YANGINI HİSSEDİYORUZ

Diyarbakır’da HDP İl Başkanlığı önünde çocukları için eylem yapan annelere dikkat çeken Arslan, “Hak-İş olarak evlatları ellerinden alınan, bazıları ikna edilerek, bazıları kandırılarak, bazılarıysa tehditle ellerinden alınan anaların acılarını paylaşıyoruz. Onların yüreğindeki yangını hissediyoruz. Onların evlatları için yaptığı bu soylu mücadeleyi destekliyoruz” diye konuştu. 
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.