Halk sağlığının önderi Nusret Fişek 104 yaşında

Geçen yıllarda olduğu gibi, bu yılda, Prof. Dr. Nusret H. Fişek’in ölüm ve doğum yıldönümüne denk gelen Kasım ayı içinde anma etkinlikleri düzenleniyor.

Halk sağlığının önderi Nusret Fişek 104 yaşında
Yayınlanma:
Güncelleme:

Her zaman, sağlıklı yaşam için mücadele veren Prof. Dr. Nusret H. Fişek; Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü Aşı ve Kontrol Laboratuvarı Şefliği, Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı, üniversite öğretim üyeliği ve Türk Tabipleri Birliği Başkanlığı’na kadar birçok yerde görev yapmıştı. Geçen yıllarda olduğu gibi, bu yılda, Prof. Dr. Nusret H. Fişek’in ölüm ve doğum yıldönümüne denk gelen Kasım ayı içinde, Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı ile birlikte Türk Tabipleri Birliği, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı ve Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Derneği birlikte anma etkinlikleri düzenliyor.

FİŞEK 1990 YILINDA HAYATINİ KAYBETTİ

Prof. Dr. Nusret H. Fişek (21 Kasım 1914-3 Kasım 1990)  104 yaşında. Biz onu anımsadığımız sürece nice yaş günlerini kutlayacak. O bizim halk sağlığı önderimizdi. Bazen önderler ölümlerinden yıllar sonra, gözden düşerler; değerleri gölgelenir. Ölümünden bu yana 28 yıl geçmiş olmasına karşın, Nusret hocamızın ilkelerinin, önerilerinin ve başardıklarının değeri daha iyi anlaşılıyor. Kazanımlarımızı yitirdikçe, değerlerini daha iyi anlıyoruz. Sağlık alanında karanlıkları yaşıyoruz. Aksaklıkların faturası sağlık çalışanlarına çıkarılıyor ve halkla karşı karşıya getirilmeye çalışılıyor. Doktorların, hemşirelerin kimlikleri yok edilmeye çalışılıyor; ebelerin ise adı yok. İş kazaları cinayetlerden, katliamlara dönmekte, meslek hastalıklarının adı yok. Sağlık çalışanlarına “şiddet” gittikçe çoğalıyor.

nusret-fişek-anma-programi-2018.jpg

PANEL DÜZENLENECEK

Prof. Dr. Nusret H. Fişek104. Doğum ve 28. Ölüm yıldönümünde 1 Kasım 2018 Perşembe günü düzenlenecek Anma Etkinliğinin açılış konuşmalarını Prof. Dr. Hakan Altıntaş, Prof. Dr. Türkan Günay, Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Prof. Dr. Bülent Altun ve Prof. Dr. Haluk Özen yapacak. Konuşmaların ardından Prof. Dr. Nusret H. Fişek’in özgeçmişi görsellerle tanıtılacak ve “Prof. Dr. Nusret H. Fişek Halk Sağlığı Araştırma İnceleme Özendirme Ödülü” töreni yapılacak. Ayrıca düzenlenecek panelin konusu da “Günümüzde Aşı Reddi: Küresel, Ulusal, Toplumsal Yönleri” olacak. Panelin konuşmacıları; Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Prof. Dr. Muzaffer Eskiocak ve Prof. Dr. Şafak Taner. Oturumun kolaylaştırıcılığını ise Prof. Dr. Levent Akın üstlenecek.

21 Kasım 1914 yılında doğan Prof. Dr. Nusret H. Fişek 3 Kasım 1990 yılında hayata gözlerini yummuştu.

nusret-fişek-anma-programi-20182-001.jpg

 İnternet Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.