Hanzade Doğan Boyner: Kendini eleştirmeyen başarılı olamaz

Hepsiburada.com Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, şirketlerin de tıpkı hayat gibi bir...

Hanzade Doğan Boyner: Kendini eleştirmeyen başarılı olamaz
Yayınlanma:
Güncelleme:

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde geleceğin sektörleri masaya yatırıldı. Zirvedeki ‘Yarının Rekabetçi Sektörleri’ oturumunda THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın moderatörlüğünde, Hepsiburada.com Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Yıldız Holding Başkan Vekili Ali Ülker, Sabancı Holding Sigorta ve Perakende Grubu Başkanı Haluk Dinçer, Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, Ziraat Bankası Genel Müdürü ve TBB Başkanı Hüseyin Aydın ve Akfen Holding Başkanı Hamdi Akın Türkiye’nin rekabetçi sektörlerinin öncelikli gündemini ele aldılar.

ÇÖZÜM YOLLARI BULUNMALI

Hepsiburada.com Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, şirketlerin de tıpkı hayat gibi bir ‘S’ eğrisinden oluştuklarını anlattı. Hanzade Doğan Boyner, şöyle devam etti: “Kurulurlar, büyürler, dururlar ve sonra düşerler. Küçülmeye başlamadan büyürken kendimizi yeniden dönüştürmemiz gerekiyor. Biz bu uygulamayı geçen yıl Hepsiburada.com’da yaptık. S eğrisinin doğru yerine ulaştığımızda yeniden yapılandık ve yeni kurallar getirdik. Mesela herkes kendini eleştirme ve mutlaka bir sorunu dile getirip bununla ilgili çözüm yollarını paylaşmak zorunda. Hiçbir yönetici arkadaşım 10 sayfalık yükselen trendleri, başarı grafiklerimizi anlatan sunumlar yapmıyor artık.”

DÜNYA MARKASI ÇIKAR MI?

Hanzade Doğan Boyner, “Türkiye’den dünya çapında bir şirket çıkar mı” sorusunu da şöyle cevapladı: “Çıkar. Çıkmaz demek haksızlık olur. Ancak bu noktada kullanmayı hiç sevmediğim halde bir ‘ama’ cümlesi kurmak istiyorum. Dünya çapında bir teknoloji devi çıkarabiliriz ama bunun için Türkiye’de bazı taşların yerine konulması lazım. Nedir bu taşlar? Toplumda doğru değerlerin oturtulması, şeffaflık, güven, doğruyu ödüllendirme, kötüyü cezalandırma, hukukun üstünlüğü, kapsayıcılık, birlik, bütünlük. İşte bütün bu temel taşların oluşturulması için iş dünyası, politika yapıcılar, sivil toplum örgütleri ile tüm kesimlerin uzun vadeli yaklaşımlar için çaba göstermesi gerekiyor.”

GENÇLERE GÜVEN VERMEMİZ GEREKİYOR

Türkiye’de son dönemde Ar-Ge inovasyonun desteklenmesi için çok doğru politikaların uygulanmaya başladığını kaydeden Hanzade Doğan Boyner, şöyle devam etti: “Zaman zaman üniversitelerdeki etkinliklerde gençlerle bir araya geldiğimde gelecek ile ilgili kaygılarını dile getiriyorlar. Bu, Türkiye’nin önündeki en büyük engellerden biri. Biz iş yapmak ve girişimci olmak isteyen gençlere güven vermeliyiz. Bu düzeni kurduğumuz, bu güveni verdiğimiz zaman tabii ki teknoloji devi de çıkacak bu ülkeden. Bu ortamı oluşturduktan sonra bir diğer önemli konu da kaybetmekten ve başarısızlıktan korkmamak. 1000 tane proje desteklenecek bunun da 2 ya da 3 tanesi tutacak başka da yolu yok.”

hepsiburada.com DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE ÖNCÜ ŞİRKET

Dijital dönüşümün de önemine dikkat çeken Hanzade Doğan Boyner şöyle konuştu: “Sabah panellerinde yerleşik şirketlerin dijital devrime nasıl ayak uydurulacağı konuşuldu. Hepsiburada ise yerleşik düzende değil yeni düzende kurulmuş olup, digital dönüşümü yapan ve diğer şirketlere digital dönüşümde öncülük eden başarılı olmuş bir şirket.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.