HDP kapatıldı mı? HDP seçimlerde neden yok? HDP'nin ismi mi değişti?

HDP kapatıldı mı, HDP seçimlerde neden yok? HDP'nin ismi mi değişti? İşte bu sorunların cevabı haberimizde...

HDP kapatıldı mı? HDP seçimlerde neden yok? HDP'nin ismi mi değişti?
Yayınlanma:

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlere Yeşil Sol Parti ile gireceklerini kamuoyouna açıkladı. HDP kapatıldı mı? HDP isim mi değiştirdi, seçimler olacak mı? soruları bu kapsamda araştırılan başlıklar arasında yer alıyor. Bunun ardından vatandaşlar, HDP seçimlerde yok mu, neden yok, kapandı mı 2023? HDP'nin ismi mi değişti, hangi partiden seçimlere girecek? HDP'nin yeni adı nedir? gibi sorular merak konusu oldu. Peki, HDP seçimlere farklı partiden mi katılacak? İşte detaylar...

HDP kapatıldı mı, sorusunun yanıtı merak edilen konular arasında yer alıyor. HDP seçimlerde neden yok? HDP'nin ismi mi değişti? merak edilen başlıklar arasında geliyor. Peki, HDP seçimlerde yok mu, neden yok, kapandı mı 2023? HDP'nin ismi mi değişti, hangi partiden seçimlere girecek? HDP'nin yeni adı nedir? Detaylar haberimizde...

YEŞİL SOL PARTİ LİSTELERİNDEN GİRECEK

HDP, Anayasa Mahkemesi'ndeki kapatma davası nedeniyle seçimlere Yeşil Sol Parti listelerinden girecek. Ancak Halkların Demokratik Partisi için net bir kapatma davası bulunmuyor.

Anayasa Mahkemesi, HDP'nin kapatma davasıyla ilgili 11 Nisan'da yapılacak olan sözlü savunmanın seçim sonrası yapılmasına ilişkin talebini oybirliğiyle reddetti. HDP, kapatma talepli davada kararın seçim sonuna bırakılması için yeni bir hamle yapmış, sözlü savunmanın seçim sonuna bırakılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Talebi değerlendiren Anayasa Mahkemesi, HDP'nin sözlü savunmasının seçim sonrası yapılmasına ilişkin talebini oybirliğiyle reddetti.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ya da resmî kısaltmasıyla Yeşil Sol Parti, 25 Kasım 2012 tarihinde Eşitlik ve Demokrasi Partisi ile Yeşiller Partisi'nin birleşmesiyle kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren bir siyasi partidir. Eş sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın'dır. Parti, kendini yeşil siyaset üzerine kurulu ve "sol özgürlükçü" fikirleri ağırlıkla benimseyen bir siyasi parti olarak tanımlamaktadır. Simgesi bilge ağacı, güneş ve insan biçiminden oluşmaktadır.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, konuk olduğu programda 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlere Yeşil Sol Parti ile gireceklerini açıkladı.

HDP'nin kapatılma ihtimali olduğunu belirten Sancar, "Yeşil Sol Parti hızla örgütlenmesini tamamladı. Seçime katılma için yeterliliğe sahibiz" dedi.

Halk TV ekranlarında yayınlanan 'Lider Masası' programına konuk olan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP'nin kapatılma ihtimaline karşı 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlere Yeşil Sol Parti ile gireceklerini söyledi.

Sancar, şöyle devam etti:

"Bundan sonra parlamentoda nasıl bir yol izleyeceğimiz sık sık soruluyor. Kapatma davası var. Bu iktidarın bilinçli bir stratejisidir. Dava açıldığı zamanda bu değerlendirmeyi yaptık. Bu dava seçim dönemine sarkıtılır. Binde bir ihtimal bile olsa kapatma riskinin olduğu bir sürece biz kendimiz girmeyiz. Bunu parti meselesi olarak düşünmeyin. Tarihin en kritik seçimine giriyor. Seçim süreci çok mühim. Bu iktidar değiştiğinde demokratik dönüşüm yakalanabilmesi için biz ittifaklarımızla en büyük güvence olduğumuza inanıyoruz. Böyle bir güçten yoksun bırakma hakkımız, şansımız yok. Biz Yeşil Sol Parti ile seçime gireceğiz."

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.