İşçi sağlığı ve iş güvenliği kurulu kimlerden oluşur?

  Kurulun oluşumu İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmeliğin 6. Maddesinde şu şekilde verilmiştir. MADDE 6-(1) Kurul aşağıda...

İşçi sağlığı ve iş güvenliği kurulu kimlerden oluşur?
Yayınlanma:
Güncelleme:

  Kurulun oluşumu İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmeliğin 6. Maddesinde şu şekilde verilmiştir. MADDE 6-(1) Kurul aşağıda belirtilen kişilerden oluşur:

  1. a) İşveren veya işveren vekili,
  2. b) İş güvenliği uzmanı,
  3. c) İşyeri hekimi,
ç) İnsan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi,
  1. d) Bulunması halinde sivil savunma uzmanı,
  2. e) Bulunması halinde formen, ustabaşı veya usta,
  3. f) Çalışan temsilcisi, işyerinde birden çok çalışan temsilcisi olması halinde baş temsilci.
(2) Kurulun başkanı işveren veya işveren vekili, kurulun sekreteri ise iş güvenliği uzmanıdır. İş güvenliği uzmanının tam zamanlı çalışma zorunluluğu olmayan işyerlerinde ise kurul sekretaryası; insan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi tarafından yürütülür. (3) Bu maddenin birinci fıkrasının (b), (c), (ç) ve (d) bentlerinde gösterilen üyeler işveren veya işveren vekili tarafından atanırlar. (4) Birden fazla iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin bulunduğu işyerlerinde işveren tarafından görevlendirme yapılır. İş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinde o işyerinin tehlike sınıfına uygun uzmanlar arasından birisi görevlendirilir. (5) Bu maddenin birinci fıkrasının (e) bendinde belirtilen üye o işyerindeki formen, ustabaşı veya ustaların yarıdan fazlasının katılacağı toplantıda açık oyla seçilir. Seçimle belirlenememesi halinde işveren tarafından atanır. (6) Bu maddenin birinci fıkrasının (e) ve (f) bentlerinde sözü geçen kurul üyelerinin aynı usullerle yedekleri seçilir. (7) 4 üncü maddenin ikinci fıkrasının (ç) bendine göre kurulacak kurullarda üyeler ve kurul sekreteri asıl işveren ve alt işveren tarafından ortak kararla atanır.  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.