İzmir Körfezi'nde deniz yosunu alarmı!
İzmir Körfezi'nde deniz suyundaki azot ve fosfor miktarının artmasıyla oluşan deniz yosunu (ulva), hava sıcaklığının artmasıyla yeniden yayıldı.
Halk arasında "deniz marulu" olarak da bilinen ve genelde iç körfezin güneyindeki İnciraltı ile kuzeyindeki Bostanlı kıyılarında gözlemlenen deniz yosunları, rüzgarın etkisiyle taşındığı Konak kıyılarında kirliliğe neden oldu.
İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EKİPLERİ ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR
Kıyıların yanında körfez ortasında da adacıklar oluşturan deniz marullarının temizlenmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri çalışma yürütüyor.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ergün Taşkın, , son yıllarda sıkça görülmeye başlanan deniz yosununun, mevsimsel değişimle birlikte kirliliğe bağlı ortaya çıktığını söyledi.
DENİZ YOSUNLARININ, İNSANA DOĞRUDAN BİR ZARARININ YOK
Deniz yosunlarının evsel, şehirsel ve endüstriyel atıklar, tarımsal ve hayvansal faaliyetler sonucu sudaki azot ve fosfor miktarının artmasıyla oluştuğunu aktaran Taşkın, görsel kirlilik yaratan deniz yosunlarının, insana doğrudan bir zararının olmadığını, ancak ekosisteme olumsuz etkilerinin bulunduğunu aktardı.
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.