Kadınlığı çalan hastalık: Polikistik over sendromu

Polikistik over sendromu, başta kısırlık olmak üzere kadın hayatını olumsuz etkileyen çok sayıda sorunun en önemli nedenleri arasında. Kozmetik, tekstil ürünleri, hazır gıdalar, su damacanaları gibi birçok üründe bulunan hormon bozucu maddeler, vücuttaki

Kadınlığı çalan hastalık: Polikistik over sendromu
Yayınlanma:
Güncelleme:

Türkiye'de her 100 kadından 15'inde görülen polikistik over sendromu, adet düzensizliği, sivilcelenme, ciltte yağlanma, zor kilo verme, kolay kilo alma hatta anksiyete ve depresyona bile neden oluyor.

KADINLIĞI ÇALAN HASTALIK

Hürriyet'ten Buse Özel'in haberine göre, Antalya'da düzenlenen 38'inci "Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi"nde konuşan Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, polikistik over sendromununun "Kadınlığı çalan hastalık" olduğunu söyledi. Yıldrız, sorunun görülme sıklığının aslında verilere yansıyan yüzde 15'ten daha fazla olduğunu, en az yarısının henüz tanı almadığını belirtti.

KISIRLIĞIN EN ÖNEMLİ NEDENİ

Kısırlığın en önemli nedenlerinden olan polikistik over sendromunun birçok nedeni var. Bugüne kadar asıl nedeninin hareketsiz yaşam, genetik yatkınlık ve beslenme olduğu düşünülüyordu ancak son yıllarda yapılan bazı araştırmalar polikistik over sendromu hastalarının tahlillerinde yüksek miktarda "hormon bozucu" maddeye rastlandığını ortaya koydu.

DAMACANALARDAKİ BİSFENOL A MADDESİ ETKENLERDEN BİRİ

Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, bir dönem damacanalar ve biberonlarda da bulunduğu için çok tartışılan Bisfenol A gibi hormon bozucu birçok maddeye sıklıkla maruz kaldığımızı belirtti ve şunları söyledi: "Bisfenol A gibi birçok hormon bozucu madde, günlük hayatta kullandığımız birçok üründe var. Kendimizi bunların hepsinden korumamız çok zor ve bu ürünlerin polikistik over sendromunda en büyük etken olup olmadığı bilinmiyor. Bunu net olarak belirlemek de çok zor. Ancak farklı görüşler var. Eskiden sadece bir etken olduğu düşünülüyordu şu anda ise başlıca nedenlerinden biri olabileceği düşünülüyor. Birçok polikistik over sendromu hastasının idrarında bu maddelere rastlıyoruz."

PKOS BU BELİRTİLERLE ORTAYA ÇIKIYOR

- Ergenlik çağından itibaren vücutta tüylenme artışı,
- Erkek tipi hormonunların yükselmesi,
- Ciltte yağlanma, sivilcelenme,
- Saç dökülmesi,
- Adet düzensizlikleri (adet aralarının çok kısalması ya da uzaması),
- Kolay kilo alma, kilo verememe,
- Duygudurum değişiklikleri, anksiyete, depresyon ve yeme bozuklukları görülüyor

RAHİM ZARI KANSERİ, KALP DAMAR HASTALIKLARINA DA NEDEN OLUYOR

Polikistik over sendromunun tanı ve tedavi maliyeti çok yüksek. ABD'de tanı ve tedavisi için yıllık 4.3 milyar dolar harcanıyor ve bu rakama kısırlık tedavileri dahil değil çünkü polikistik over sendromu kısırlığın en önemli nedeni.

PKOS hayat boyu devam eden ve sürekli kontrol altında tutulması gereken bir hastalık. Prof. Dr. Yıldız, insülin direnci ile ilişkili olduğunu belirttiği hastalığın ayrıca diyabet, kalp-damar hastalıkları ve endometrium (rahim zarı) kanseri riskini de arttırdığını belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.