Kanada Başbakanı'na özür dileten dirsek darbesi

Kanada Federal Parlamentosu, dün akşam oturumunda Başbakan Justin Trudeau ile muhalefet milletvekillerinin arbedesine sahne oldu. Yaşanan arbede sırasında bir kadın vekilin göğsüne dirseğiyle vuran Trudeau, davranışlarından ötürü özür diledi. Geçen yıl gö

Kanada Başbakanı'na özür dileten dirsek darbesi
Yayınlanma:
Güncelleme:

Parlamentoda, görüşmeleri tamamlanan Bill C-14 sayılı ötenaziyi serbest bırakan yasanın oylamalarına geçildiği sırada, anamuhalefet partisi Muhafazakarlar ile diğer muhalefet partisi Yeni Demokratlar’a mensup milletvekillerinin akışı yavaşlattığını düşünen Başbakan Trudeau, bir an da oturduğu yerden kalkarak ayaktaki grubun yanına geldi. Burada Muhafazakâr Parti Leeds-Greenville Bölgesi Milletvekili Gord Brown’ı kolundan tutarak çeken Başbakan Trudeau, Yeni Demokrat Parti Quebec Milletvekili Ruth Ellen Brosseau’nun da göğsüne dirseğiyle vurdu. Yerine oturan Başbakan Trudeau, hareketlerine tepkilerin artması üzerine tekrar muhalefet sıralarına doğru hızlı adımlarla yürümeye başladı.

Kendisine sataşan milletvekillerine cevap verdiği sırada Trudeau’ya Yeni Demokrat Parti lideri Thomas Mulcair müdahale etti. Mulcair’in "nasıl bir insan bir kadına vurabilir?’’ şeklindeki sözlerine sinirlenen Başbakan Trudeau, Mulcair’in üzerine yürüdü. Bu sırada iktidar sıralarından tartışmayı seyreden milletvekillerinden bazıları da Trudeau’nun yanına geldi. Trudeau’nun Mulcair’le olan tartışmasında kullandığı hakaret ifadeleri de o sırada canlı yayın yapmakta olan parlamento televizyonu kayıtlarına yansıdı.

ÖZÜR DİLEDİ

Oturumu yöneten Parlamento Başkanı Geoff Reagan’ın müdahalesi ile yatışan milletvekilleri, Başbakan Trudeau’yu bir süre de sözlü protesto ettiler. Muhalefet partileri adına söz alan milletvekilleri, iki milletvekiline karşı sergilenen tavır nedeniyle Kanada Başbakanı Trudeau’yu kınadı. Tepkiler üzerine söz alan Başbakan Trudeau, "amacım kimseyi incitmek ya da canını yakmak değildi. Sadece yavaşlatılan akışı hızlandırmak istedim. Özür dilerim" dedi.

Trudeau'nun dirsek darbesine maruz kalan milletvekili Ruth Ellen Brosseau

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.