Kaz Gölü’ne tehdit bitmiyor 

Kaz Gölü’ne tehdit bitmiyor 

Çevreyle ilgili çarpıcı gelişmelerin yaşandığı bu günlerde, Sivas’ın Zara ilçesinde bulunan Kaz Gölü için de büyük bir tehdit oluştu. Daha önce ‘kanal’ yüzünden suyu azalan göl, şimdi de ‘patlamalı taş ocağı’ tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. 

A+A-

Sivas’ın Zara ilçesinde bulunan Kaz Gölü’nün yok olmasına yol açacak ‘kanal’ tehlikesi atlatıldıktan sonra şimdi de ‘patlamalı taş ocağı’ tehdidi çıktı ortaya. Yaşananları değerlendiren İç Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (İÇASİFED) Genel Başkanı Ahmet Kurt, “Bu doğal mirasın korunması gerektiğini” söyledi. 

kaz-golu-12.jpg

CENNETTEN BİR KÖŞE 

Anadolu’nun cennet köşelerinden olan Kaz Gölü, içinde nesli tükenmekte olan 135 kuş türünün yaşadığı bir kuluçkaya yattığı olma özelliği taşıyor. Burada yetişen her yüz bitkiden 17’si endemik. Yani hepsi de yöreye, Türkiye’ye has. Bunları başka yerde bulmak olanaksız. 

KORUMAYA ALINDI 

Bu çok özel doğal yaşam alanı, kanal açılarak suyu boşaltılmış; insan eliyle yok edilmek istenen Antalya Elmalı Avlan Gölü gibi kuruma tehlikesiyle karşı karşıya gelmişti. Bunun üzerine hemen harekete geçen bölge insanları, sivil toplum kuruluşları ve özellikle de iş insanlarının müdahalesiyle kurtarılmıştı. Gösterilen çabalar kısa sürede sonuç vermiş, Kaz Gölü, 2019 yılında “Mahalli Öneme Haiz Sulak Alan” ilan edilerek koruma altına alınmıştı. 

TAŞ OCAĞI TEHDİDİ 

Kaz Gölü için yeni bir tehdit doğdu. Göle 500 metre uzaklıktaki alana, “Patlatmalı Kalker Ocağı” açılması izni verildi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sivas Zaralı iş insanı, İç Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Kurt, “Bu habitatın, doğal mirasın korunması bir zorunluluk ve tarihe, gelecek kuşaklara karşı vicdani sorumluluğumuzdur” dedi. 

ÖNEMLİ ÇAĞRI 

Ahmet Kurt, karardan dönülmesini isterken de şunları söyledi, “Bozulmamış doğanın değerinin acı örneklerle daha iyi anlaşılmaya başlandığı bu dönemde Patlatmalı Taş Ocağı açılmasına izin vermek akıl alacak iş değildir. Bu karardan bir an önce vazgeçilmesini bekliyor, herkesi Kaz Gölü’nü kurtarma mücadelesine davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

kaz-golu-1.png

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.