MEMATT'lar Türkiye'deki mayınları temizleyecek

Savunma Sanayii Başkanlığı ile Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ (ASFAT) arasında Jandarma Genel Komutanlığı ihtiyacını karşılamak üzere “2 Adet Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT) Tedariği Sözleşmesi” imzalandı.

MEMATT'lar Türkiye'deki mayınları temizleyecek
Yayınlanma:

Proje çerçevesinde 2 adet MEMATT teslimatının Mayıs 2023 içerisinde tamamlanması planlanıyor.
Türkiye’nin mayın temizleme hususunda dışa bağımlılığını bitirmek, mayın sahalarını emniyetli, etkili ve hızlı bir şekilde temizleyebilmek için Milli Savunma Bakanlığı Millî Mayın Faaliyet Merkezi (MAFAM) ihtiyaçlarına yönelik 2019 yılında ASFAT tarafından Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT) için tasarım faaliyetleri başlatılmış; askeri fabrikalar ve özel sektör iş birliğiyle bir yıldan kısa bir sürede tasarlanıp üretilmişti. Mevcut olmayan kalifikasyon yeteneği de ASFAT ve MAFAM iş birliği ile envantere kazandırılmıştı. Türkiye’nin son kullanıcısına teslim edilmeden ihracat başarısı yakalamış ürünü olan MEMATT’lardan yakın zamanda 6 adet Türkiye’ye teslim edilirken, 20 adet Azerbaycan’a, 2 adet Togo’ya ve 2 adet Burkina Faso’ya olmak üzere toplamda 3 farklı ülkeye ihracatı da gerçekleştirildi.

mematt1.jpg

Uluslararası muadillerine nispeten çok daha üstün özelliklere sahip MEMATT, en az 8 kilogram TNT’ye dayanıklı olacak şekilde tasarlandı, anti-personel ve anti-tank mayınlarına karşı başarıyla test edildi. 5 kilometre uzaktan kumanda ile yönetilen MEMATT, araç üzerindeki kamera sayısı ile operatöre kullanım kolaylığı sağlıyor. Aracın tozlu alanlarda operasyonuna duraksamadan devam etmesi için gerekli sızdırmazlık yetenekleri artırılarak, kumanda boyutu kullanıcı dostu olacak şekilde yeniden boyutlandırıldı. Aracın konumu da dahil olmak üzere araç ile operasyonun yürütüldüğü sahadaki performansa ilişkin tüm verilere araç kumandasında operatör kullanım ve kontrolüne açık hale getirildi.

mematt2.jpg

Ayrıca, halihazırda gerek yakın gerekse uzak coğrafyadaki ülkelerden taleplere ilişkin çalışmalar ASFAT tarafından yürütülüyor. Kısa süre içerisinde farklı ülkelere MEMATT ihracatının gerçekleştirilmesi de planlanıyor. Bunun yanında uluslararası muadillerinde bulunmayan birtakım özelliklerin MEMATT’a entegrasyonu noktasında çalışmalar da ASFAT tarafından sürdürülüyor. Söz konusu çalışmaların nihayete ermesini müteakip MEMATT alanında rakiplerine nazaran kıyaslanmayacak üstün özelliklere sahip olacak ve insansız kara aracı ihracatı konusunda öncülüğünü sürdürecek.

Kaynak:İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.