Nurullah Çetin yazdı: “Millet Bahçesi” Meselesi

Nurullah Çetin yazdı: “Millet Bahçesi” Meselesi

Misafir Yazar, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Nurullah Çetin'in kaleme aldığı “Millet Bahçesi” Meselesi yazısı okuyucuları ile buluştu.

A+A-

Bu memleket öyle garip bir yer ki, İslam’ı bilmeyenler sözde İslam adına İslam’a aykırı işler yapıyorlar. Öte yandan Atatürk’ü bilmeyen sözde Atatürkçüler de yine Atatürk’e aykırı söylem ve eylemlerde bulunuyorlar. Hele siyaset demek, muhalif partinin yaptığı doğruları da yanlış görmek demek olmuş. 

Buna bir örnek verelim. Sözde Atatürkçü olan bir ilçe belediye yönetimi daha önce adı “Millet Bahçesi” olan dinlenme, eğlenme, gezinti yerinin adını “Atatürk Parkı” olarak değiştirmiş. Bu sözde Atatürkçü belediye başkanı herhalde “Millet Bahçesi” ifadesinin Atatürkçülüğe aykırı olduğunu zannetmiş ki tutmuş bu adı kaldırıp “Atatürk Parkı” yapmış.

Halbuki hem Millî Mücadele döneminde hem de Cumhuriyet’in ilk yıllarında Atatürk zamanında gâvurca “park” kelimesinin karşılığı “Millet Bahçesi” idi. Nitekim Yakup Kadri Karaosmanoğlu Vatan Yolunda (1958) adlı Millî Mücadele dönemini anlatan hatıra kitabında şu cümlelere yer veriyor:

“Bu kuvvet ve emniyet içindedir ki Meclisten (ilk Meclisten söz ediyor) çıkıp karşı taraftaki Millet Bahçesine hava almaya giderdik. (….) o zamanki devlet hiyerarşisinde Mustafa Kemal Paşa’dan bir derece sonra gelen bu iki arkadaşımıza hükümet azasından üç zatın daha katılmasıyla Millet Bahçesi bir nevi açık hava Vekiller Heyetine dönerdi.” (s.130)

Durum bu.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.